fbpx

Archive

EPP Kodu ve Domain Transferi

EPP Kodu Nedir? ve Domain Transferi

EPP Kodu Domain trasferi yapmadan önce ilk olarak bilinmesi gereken Güvenlik anahtarı anlamına gelen, Epp kodu ve web siteniz’e ait domainin bir hosting firmasından başka bir hosting firmasına nasıl trasfer edileceği olmalıdır.

EPP Kodu Ne Anlama Gelmektedir.

Güvenlik anahtarı anlamına gelen EPP kodu site, sahip olduğunuz web sitesi ile ilgili olarak, barındığı hosting firması tarafından kullanılan koddur. Host firmaları tarafından bazen açık bırakılan EPP kodu, genellikle kapatılmıştır olarak titizlikle korunur. Sahip olduğunuz web sitenizi bulunduğunuz hosting firmasından başka bir hosting firmasına aktarırken, transfer için yeni hosting firmanıza EPP kodunu vermeniz gerekmektedir.

EPP Kodu ve Alan Adı Trasferi.
EPP Kodu ve Domain Trasferi

Domain Transferleri Ne Kadar Zaman Alır?

Domain transferi genel olarak iki üç gün zaman alır, fakat bazı hosting fırmaları bu işlemi on beş güne  kadar uzata bilmektedir. Bu süre web sitenizi barındırdığınız host firmasının tecrübesine bağlı olarak değişmektedir.

Domain transferleri konusunda önerilen, web sitenizin transferini sıklıkla yapmamanızdır.

Web sitenizi transfer ettiğiniz andan itibaren, bir önceki host firması ile ilişkiniz tamamen kesilmiş bulunur.

Sunucu Hizmet Akdi Nedir?

Web siteniz ile alakalı olarak host firması ile aranızda olan, sitenizi barındırma konusundaki anlaşmaya sunucu hizmet akdi anlaşması denilmektedir.

Web sitenizin internet üzerinden yayın yapması için barındırdığınız host firması ile aranızda olan anlaşma bittiği takdirde; ya yeni bir host firması ile sunucu hizmet anlaşması yaparsınız ya da aynı host firması ile olan anlaşmayı yenilersiniz. Bu tamamen sizin o hosting firmasından memnuniyet ve isteğinize kalmıştır.

Web Siteniz ile ilgili olan hizmet bakım sözleşmesinin süresi çok önemlidir. Sözleşme süresi kontrolunuzdan kaçarsa, süre bitiminde yenilenmediği takdirde web siteniz boşa çıkıp internet üzerindeki yayından kaldırılabilir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır?

Domain Transfer Nedir?  Nasıl Yapılır?

Domain yani alan adı transferi yapılırken nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Domain, belirli firmalar tarafından tescil edilmiş alan adı demektir. Tescil edilmiş domain hesabı başka bir kişiye transfer edilebilir. Domain transferi aynı firma içerisinde başka bir hesaba transfer edilebileceği gibi çok farklı bir alan adı tescili yapan firmaya da transfer yapılabilir. Domain transferine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Domain Transfer Nasıl Yapılır
Domain Transfer Nasıl Yapılır

Transfer İşlemi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Transfer yapılırken ilk şart, domain transferi yapılacak olan hesabın kayın süresinin üzerinden en az 60 gün geçmiş olması gerekmektedir. Domain transferi yapılan olan hesabın posta adresine erişiminden emin olunması gerekir. Alan adı transferinde işlemler mail üzerinden yürütüleceği için e-posta hesabına erişimi olan kişiden onay istenir. Yani whois bilgilerinin aktif ve kullanılabilir olması şartı domain transferi için önemli bir adımdır.

Domain Transfer Nasıl Yapılır
Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain transferi yapabilmek için işlem yapılacak domainin transfer kilidinin açık olması gerekir. Aksi taktirde transfer işlemi gerçekleştirilemez. Alan adı kilidinin açık olup olmadığını domain hesabını edindiğiniz firmadan öğrenebilirsiniz.

Transfer edilmek istenen domain askıda, bekleme ya da silinme modunda kesinlikle olmamalıdır. Transfer işlemi yalnızca aktif durumda olan alan adları için yapılabilir. Ayrıca transferin gerçekleşebilmesi için domainin kayıt süresinin dolmasına da en az 45 gün kalması gerekmektedir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır
Domain Transfer Nasıl Yapılır

Transfer İşlemi Kaç Günde Tamamlanır?

Domain transfer işlemleri 5 gün ile 3 hafta arasında sürebilmektedir. Bu sürenin sonunda alan adı başarılı bir şekilde transfer edilmiş olur. Öte yandan transfer işlemi yapmak istenilen domainin temin edildiği firmaya herhangi bir borç durumu olmaması gerekmektedir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır
Domain Transfer Nasıl Yapılır

Transfer İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Domain transferinde ilk aşama alan adının kayıtlı olduğu firmadan domain transfer kodunun alınmasıdır. Kontrol panelinde yer alan transfer kodu gönder seçeneğini kullanarak işlemler başlatılır. Domain transfer sözleşmesi dikkatli bir şekilde okunup kabul edildikten sonra mail hesabına gelecek olan onay kodu da onaylanmalıdır. Transfer onay kodu en geç beş gün içerisinde onaylanmak zorundadır. Bu süre aşılırsa işlem iptal edilir ve yeni bir kod almak için başvurmak gerekir. Bütün bu şartlar yerine getirilince domain transfer işlemi başlamış olur ve en geç üç hafta içerisinde alan adı transferi gerçekleşir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır
Domain Transfer Nasıl Yapılır