Başarılı Bir Pazarlama Stratejisinin Nitelikleri

Her işletmenin başarılı olması için ürünlerini veya hizmetlerini başarılı bir şekilde pazarlaması gerekir. Bir pazarlama stratejisinin başarısını ölçmenin birçok yolu vardır, ancak işletmenizin karlılığı, başarı için nihai ölçüdür.

Uzun vadede başarılı pazarlama stratejilerine sahip olan işletmeleri değerlendirdiğinizde, bazı benzerlikler ortaya çıkmaya başlar. Hemen hemen tüm başarılı pazarlama stratejilerinin paylaştığı nitelikler vardır.

Başarılı bir pazarlama stratejisinin nitelikleri şunları içerir:

 

Açık Bir Amaç

Bir pazarlama stratejisi oluştururken, en başından itibaren bir amaç belirlediğinizden emin olmanız gerekir. İşletmenizin pazarlama çabalarına ileriye dönük olarak rehberlik edecek ve dahil olanlara netlik sağlayacaktır.

Tıpkı bir kişi gibi, açıkça tanımlanmış bir amacı olmayan bir pazarlama stratejisi başarısız olmaya mahkumdur. Bunun nedeni, stratejiden sapmaya yol açabilecek diğer güçler tarafından sallanabilmesidir.

Açık bir amaç, işin çeşitli unsurları arasındaki iletişim ve işbirliğine de yardımcı olur. Katılan herkes ulaşılması gereken hedefi bilirse daha iyi çalışırlar.

 

Hedef Kitlenin Anlaşılması

Ne zaman bir ürün veya hizmet pazarlıyorsanız, mümkün olduğunca çok insana ulaşmaya çalışabilirsiniz. Ancak, çoğu başarılı pazarlama kampanyasında bulacağınız strateji, daha küçük bir hedef kitleye pazarlama yapacaklarıdır .

Üstelik, hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, pazarlama stratejiniz o kadar etkili olacaktır. Diğerlerinin yanı sıra yaş, gelir, meslek, konum ve satın alma süreçleri dahil olmak üzere hedef kitleniz hakkında bulabileceğiniz her türlü bilgiyi aramalısınız.

Mümkün olduğunca çok potansiyel kitleniz için bir pazarlama karakteri geliştirmelisiniz. Böylece ürününüzü kimin satın alma olasılığının en yüksek olduğunu ve nedenini öğrenebilirsiniz.

Sonuç, birçok başarılı pazarlama stratejisinde olduğu gibi daha yüksek bir dönüşüm oranı ve daha fazla satış olacaktır.

 

Yaratıcı

Başarılı bir pazarlama stratejisi, her şeyden çok yaratıcılıkla ilgilidir. Yaratıcı ve orijinal olmak, rakiplerinizden sıyrılmanın en iyi yoludur. Store.tribalcore.com uzmanları, yaratıcılığın bir pazarlama stratejisi için hayati önem taşıdığını çünkü marka kimliğinizi oluşturmaya yardımcı olacağını açıkladılar. Yaratıcı stratejiler bulamıyorsanız, bir pazarlama ajansının size çok büyük yardımı olabilir. İşletmenize özel olarak uyarlanmış yaratıcı pazarlama çözümleri bulacaklar.

Yaratıcı ve yenilikçi olmak, günümüz dünyasında özellikle önemlidir, çünkü teknoloji, pazarlama oyun alanını düzleştirmiştir. Özgünlük, göze çarpan bir markaya ve başarılı bir pazarlama stratejisine sahip olmanın tek yoludur.

Esnek

Pek çok pazarlamacı, işletmenin hedeflerini gerçekleştirecek mükemmel pazarlama stratejisini oluşturmaya çalışır. Öte yandan, başarılı pazarlama stratejileri, hiçbir pazarlama stratejisinin başlangıçtan itibaren mükemmel olmadığını göstermiştir.

Anahtar, gerektiğinde stratejide değişiklik yapmak için boşluk bırakmaktır. Esneklik, pazarlama stratejisinin mevcut ortama ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına uyum sağlamasına izin verecektir.

İşletmeniz büyüyor ve değişiyorsa, pazarlama stratejisinde yapılacak birçok değişiklik olacaktır. Eski bir pazarlama stratejisine bağlı kalırsanız, başarısız olacağı neredeyse kesindir.

 

Ölçülebilir

Tuzuna değecek herhangi bir pazarlama stratejisi, sonuçları ölçmenize izin veren ölçütlere sahip olmalıdır. Ölçülebilirse, stratejinin başarısı için gerekli olanı değiştirebilirsiniz.

Çeşitli unsurları ölçmek için takipçilere sahip olacak bir stratejiye ihtiyacınız var. Bu ölçümlerde sunulan bilgileri analiz etmek için kullanabileceğiniz birçok araç vardır.

Pazarlama stratejisi hakkında gözlemleyeceğiniz ölçümler , diğerleri arasında trafik miktarı, Yatırım Getirisi ( ROI ) ve dönüşüm oranları olacaktır. Bu ölçümleri geliştirebilirseniz, başarılı bir pazarlama stratejisine sahip olma şansınızı artırırsınız.

 

Sürdürülebilir

Şimdiye kadar tasarlanan her başarılı pazarlama stratejisi, önemli ölçüde uzun bir süre dayanabildi. Başarısızlıklar genellikle hızlı bir şekilde aşınır çünkü sürdürülemezler.

Pazarlamada muazzam bir etkiye sahip olacak gösterişli veya şok ve dehşet verici bir stratejiye gitme eğilimi vardır. Bununla birlikte, bu tür stratejiler genellikle kısa bir süre için etkilidir ve kısa sürede ortadan kalkar.

Başarılı bir pazarlama stratejisi, önemli bir süre boyunca sürdürülebilen bir stratejidir. Basitçe söylemek gerekirse, stratejiyi yönetmek için çok fazla zaman veya para harcamadan uygulayabilmelisiniz. Başarılı bir pazarlama stratejisinin daha birçok özelliği vardır. Yukarıdaki nitelikler, neredeyse tüm başarılı stratejilerde bulacağınız niteliklerdir.

Pazarlama stratejinize yukarıdaki nitelikleri dahil edebiliyorsanız, yapmanız gereken tek şey sabırlı olmaktır. Biraz zaman alabilir ama sonunda başarılı olacaktır.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz