Bazı Görevleri Tabağınızdan Nasıl Alırsınız ve Temel İş Fonksiyonlarına Nasıl Odaklanırsınız?

Bir işletme sahibi olarak, strateji planlamadan üretkenliği ve gelirleri izlemeye kadar çok işiniz var. Bir girişimi yönetmek, birçok beceriye sahip olmayı gerektirir. Başarılı bir işletmeyi büyütmek için, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlayabilmeniz için reklam ve promosyon konusunda yeterli bilgiye ve mali durumunuzu yönetmek için iyi bir muhasebe bilincine sahip olmalısınız.

Ayrıca nakliye ve lojistik, İK, BT hizmetleri, satış ve müşteri hizmetleri ile ilgili her şeyi anlamanız gerekecek. Ancak, tüm bu becerilere sahip olsanız bile, her şeyin üstesinden gelebilecek misiniz? Bir startup işletmek, işinizi büyütmeye odaklanabilmeniz için net bir zihin gerektirir. Bu, yalnızca bazı görevleri üstünüzden kaldırarak gerçekleşebilir, böylece temel iş işlevlerine odaklanabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Görevleri Yetkilendir

Bir işletme sahibi, tüm zamanını ve çabasını temel iş işlevine adamalıdır; ancak diğer ekip üyelerine veya çalışanlarınıza güvenmeden ve bazı önemli görevleri devretmeden bu mümkün olmayacaktır . Başkalarının aynı işi sizin kadar etkili ve verimli bir şekilde yapamayacaklarına inanabileceğinizi anlıyoruz, ancak işin temel işlevleriyle ilgili olmayan görevlerden vazgeçmeniz çok önemlidir.

Zayıf yönlerinizi kabul ederek başlayın. İşi yürütmeye gelince zayıf noktalarınızı belirleyin. Pazarlama kampanyalarınız beklendiği gibi çalışmıyor mu? Satış yapmıyor musunuz? Yoksa mali durumu düzgün bir şekilde idare edemiyor musunuz? Zayıf yönlerinizi belirledikten sonra, o kadar iyi olmadığınız görevleri yerine getirebilecek en iyi çalışanları arayın.

Örneğin, bir pazarlama stratejisi belirleyemiyorsanız, bu alanda daha fazla bilgisi olan bir çalışan bulun ve pazarlama işini onlara devredin. Aynısı, yönetemediğiniz diğer tüm görevler için de geçerlidir. Zayıf yönlerinizin, güçlü yönlerinize odaklanmanızı yavaşlattığını anlayın.

 

Dış kaynak kullanımı

Henüz işin başındaysanız ve görevleri devredecek kimseniz yoksa veya hiç kimse bunları yapacak kadar deneyimli değilse, o zaman dış kaynak kullanmayı düşünmelisiniz. İhtiyaçlarınıza göre sanal asistan veya ajans kiralayabilirsiniz. Bir sanal asistan, nakliye şirketlerini ve yarım kalan işleri takip etmek veya programınızı yönetmek gibi vaktiniz olmayan görevlerin üstesinden gelebilecektir. Yeni çalışanları işe almak veya işletmenin finansmanını yönetmek gibi kendi başınıza tamamlayamadığınız belirli görevler varsa, bir dış kaynak acentesi kiralamanız gerekir.

Her türlü iş, muhasebe ve defter tutmazor bir iş olarak kabul edilir. Gerekli deneyime sahip değilseniz, bunu düzgün bir şekilde yapamazsınız. Her şeyin plana göre tamamlanmasını sağlamak için bunu sizin için yapacak profesyonel bir acente kiralamak tercih edilir. Ancak, finansmanı halletmek için bir dış kaynak ajansı kiralamadan önce, güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Ajansın nasıl çalıştığını ve hedeflerinize uyup uymayacağını kontrol etmek için küçük bir proje veya küçük bir muhasebe görevi ile başlayabilirsiniz. İşe almadan önce ajansla ilgili olabildiğince çok inceleme okuyun, böylece ajansın işletmenize uygun olduğundan emin olabilirsiniz.

Doğru Araçları Seçmek

Kısıtlı bir bütçeniz varsa, kimseyi işe almak zorunda kalmadan bazı görevleri üstlenmenin başka bir yolu daha var. Doğru araçları seçmek size çok zaman, para ve emek tasarrufu sağlayabilir. Yeni başlıyorsanız ve tüm görevleri kendi başınıza halledemiyorsanız , işinizi yönetmenize yardımcı olacak uygulamaları ve araçları aramaya başlamalısınız .

Sitenizi yöneten ve size nişiniz için en iyi stratejiyi sağlayan araçları bulabileceksiniz. Diğer uygulamalar finans ve bütçeleme konusunda size yardımcı olur ve bazıları satışları izlemenize yardımcı olabilir.

Bir işletmeyi yönetmek çok fazla özveri gerektirir. Yukarıda belirtilen yöntemleri takip ederek, ortaya çıkan herhangi bir beklenmeyen sorunu ele alma konusunda net olacaksınız. Ancak bu yöntemlerden sadece birini seçmek başarılı bir işletmeyi büyütmek için ideal bir çözüm değildir. İdeal strateji, üç yöntemi birlikte kullanmaktır.

Bazı görevleri devredin, bir dış kaynak ajansı kiralayın, bir asistan kiralayın ve doğru araçları kullanın. Her üç yöntemi de kullanmak, işinizi büyütmek ve temel iş işlevlerine odaklanmak için doğru yolu bulmak için yeterli zamana sahip olmanızı sağlayacaktır.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz