Bir Pazarlama Ajansı Nasıl Başarılı Bir Şekilde Yönetilir

Başarılı bir pazarlama ajansı işletmek, özellikle pazarlama ajanslarının bol olduğu bir gün ve çağda yapılması zor bir şey gibi görünebilir, bu nedenle aralarındaki rekabet şiddetli. Bu nedenle, bir pazarlama ajansının başarılı olması, değerli müşteriler edinmesi ve yeterli kar elde etmesi için, rekabet avantajlarından yararlanarak onları diğer ajanslardan ayırabilmeleri gerekir. İşte bir pazarlama ajansının başarılı bir şekilde nasıl yönetileceğine dair bazı ipuçları ve püf noktaları.

Hedef Pazarınızı ve Nişinizi Belirleyin

Bir pazarlama ajansını başarılı bir şekilde yürütmenin ilk adımı, araştırmak istediğiniz hedef pazarı ve bu hedef pazardaki nişi belirlemektir. Pazarlama ajansları , özellikle pazarlama ajansınız gelişmekte olan bir ajanssa , belirli iş nişleriyle çalışırken genellikle daha iyi çalışır . Belirli bir niş seçtiğinizde, bu yeni ve uzmanlaşmış kitleye odaklanabilir ve onlara tam olarak istediklerini ve ihtiyaç duyduklarını sağlayabilirsiniz.

Odaklanmak için belirli bir hedef pazar veya niş seçmenin birçok avantajı vardır. Öncelikle, niş içindeki tüm şirketler için benzer net bir süreç oluşturabileceğiniz için sizinle çalışmayı seçen şirketler için işe alım sürecini kolaylaştırır. Ayrıca, bu şirketlerin içeride nasıl çalıştığını ve onlara hizmetlerinizi sunmak için ne kadar ücret almanız gerektiğini daha iyi bileceksiniz.

 

Uygun Bir İş Modeli Geliştirin

Ajansınız için doğru iş modelini geliştirmek, pazarlama ajansınızı başarılı bir şekilde yürütmek için çok önemli bir adımdır. Farklı müşteri türleri için farklı pazarlama paketleri oluşturmanız gerekir. Örneğin, en azından bir temel ve bir premium pakete sahip olmalısınız çünkü bazen lüks müşteriler premium bir paket isterler ve eğer yoksa, bu onları kapatabilir ve onlara bir paket verecek başka bir pazarlama ajansı aramalarını sağlayabilir. süslü özel paket.

İş modeli söz konusu olduğunda, pazarlama ajansları tarafından birkaç tür kullanılır. Bazı pazarlama ajansları, genellikle yeni başlayanlar, müşterileri kendileri için çalıştıkları saat başına ücretlendiren saatlik bir iş modeli kullanır. Bu iş modeli, firmanız hala erken aşamadaysa ve sadece birkaç görevi varsa iyidir, ancak firmanızın saat ücretini uygulayarak birçok görevle başladığını ve müşterilerin kolayca dağınık hale geldiği zaman bunu başka bir iş modeline değiştirmelisiniz.

Dış Kaynak Kodlama Projeleri

Bir web sitesine, uygulamaya veya çevrimiçi başka herhangi bir şeye ihtiyaç duyan bir müşteriniz olduğunda, pazarlama ajansları dış kaynak şirketlerine ulaşabilir, böylece kodlama için önemli pazarlama zamanlarını harcamak zorunda kalmazlar veya böylece işe almak zorunda kalmazlar. bir müşteri için her kod yazmaları gerektiğinde bütün bir kodlayıcı ekibi. Nerder.com’daki teknoloji uzmanları, pazarlama ajanslarının, kendileri için kodlama projelerinin tüm ayrıntılarını idare edebilecek iyi bir dış kaynak şirketi seçerek genel gider, kâr ve zamandan tasarruf etmelerini tavsiye ediyor. Bu dış kaynaklı projeler, dijital strateji, web sitesi tasarımı, e-ticaret stratejileri, uygulama geliştirme ve UX Tasarımı veya pazarlama dışı bilgi birikimi gerektiren herhangi bir şeyle ilgili olanları içerebilir.

 

En İyi Müşterileri Elinizde Tutmaya Odaklanın

Bir pazarlama ajansını başarılı bir şekilde çalıştırmak için bir başka uzman ipucu, tüm müşterileri değil, yalnızca en iyi müşterileri elde tutmaktır. En iyi müşterileri onlarla proaktif olmak (herhangi bir sorunu ortaya çıkmadan durdurmak için çalışmak), iş hakkında geri bildirim istemek (gelecekte iyileştirebileceğiniz alanları bulabilmek için) gibi bazı basit adımları izleyerek elde tutmaya odaklanabilirsiniz. ) ve son tarihlerin net olmasını sağlayarak ve yol boyunca herhangi bir kilometre taşına işaret ederek en baştan beklentileri belirlemek.

 

Rakiplerinize Ayak Uydurmak

Rakiplerinizle her zaman güncel kalmak ve ne yaptıklarını bilmek önemlidir. Rakipleriniz söz konusu olduğunda nasıl sıralandığınızı öğrenmeli ve ardından karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelip onları yenebilmek için onları araştırmalısınız. Bir Rakip Analizi yapmak, doğrudan rakiplerinizin kim olduğunu görmenize yardımcı olabilir. Onları 10 veya 15 rakibe indirdikten sonra, hiçbir zaman gözünüzün önünde kalmamak için ilerlemelerini ve başarılarını tutarlı ve kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Pazarlama ajansınızın hedeflerine ulaşması ve başarılı olması için önce hizmet vermeyi düşündüğünüz hedef pazarı belirlemeniz ve ardından firmanız için doğru iş modelini geliştirmeniz gerekir. Ayrıca, teknik bilgi birikimine sahip olmadığınız ve bunları üstlenmek zaman ve enerji kaybı olacağı için, teknolojilerden ve dış kaynak projelerinden yararlanmalısınız. Son olarak, en iyi müşterilerinizi başka bir yere gitmemeleri için elinizde tutmaya odaklanmalısınız, rakiplerinizin yaptıklarına ayak uydurmalı ve en iyi çalışmanızı gösteren ve potansiyel müşterilere sunmaya hazır bir portföy oluşturmalısınız. Bu ipuçlarını ve püf noktalarını uygulamak, umarız pazarlama ajansınızı başarılı bir şekilde yönetmenize olanak tanır !

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz