Çevrimiçi Güvenlik Faturası Muhtemelen Kötü Amaçlı Reklamları Engelleyemez

Teknoloji hakkında en pembe görüşe sahip olsanız bile, bilgisayar ve internet kullanımıyla ilgili her zaman olumsuzluklar vardır. Kötü niyetli aktörler, 1986’da Brain virüsünün ilk disketine bulaştığından beri yazılımlar için bir tehdit olmuştur. Ancak, suçlular web kullanıcılarından nakit ve kimlik çalmaya çalıştıkları için son birkaç on yılda birkaç çevrimiçi dolandırıcılıktan daha fazlası ortaya çıkmıştır.

Facebook ve Google, yakın zamanda, kendi platformlarında dolandırıcılık reklamlarını görmezden gelmek dışında, hangisi tarafından suçlandı ? , bir tüketici bekçi köpeği. Özellikle Mark Zuckerberg’in sosyal ağı 35.000 uzmandan oluşan etkileyici bir güvenlik departmanına sahipken, Facebook’ta yaklaşık 300 kişi ‘kötü reklamlara’ kurban gitti. Bu reklamlar, platformun AI savunmasında da yollarını buldu.

 

Çevrimiçi Reklam Büyümesi

Facebook kullanıcıları için endişe verici bir şekilde, kötü niyetli reklam veya “kötü amaçlı reklam” riskini azaltmak veya ortadan kaldırmak için çözümler mevcuttur. Tarayıcı uzantıları, kullanıcıların kendileri arasında popülerdir ancak şirket web siteleri ve sosyal medya sayfalarında GeoEdge gibi seçenekler bulunur. Bu tür bir hizmet, bir web sitesinin izleyicileri ile dolandırıcılık reklamları arasında bir engel oluşturur. GeoEdge ayrıca, kötü amaçlı reklam riskleri için reklamları tek tek izleme ihtiyacını ortadan kaldırarak kaynakları serbest bırakır.

2020’nin başlarındaki düşüşe rağmen, çevrimiçi reklamcılığın popülaritesi bir önceki yıla göre %12 arttı, ancak gelirler %5 düştü . Bu büyüme, Facebook’un gevşek izlemesiyle birleştiğinde, şirketin 2,8 milyar üyesi için bir endişe yaratıyor, çünkü dolandırıcılık yaşayan ve bildiren kişilerin %26’sı rahatsız edici reklamı çevrimiçi olarak görmeye devam etti. Bu rakam Google’ın web sitesinde %34’e çıkıyor.

Çevrimiçi suçluların daha karmaşık hale gelmeleri ve daha karmaşık hale gelmeleri kaçınılmaz olsa da, web sitesi kullanıcıları kötü niyetli reklamları web yöneticilerine bildirmeyerek istemeden daha fazla kurban yaratıyor olabilir. Pek çok insan nasıl yapılacağını bilmiyor, ki bu bir kez daha Google ve Facebook’un başarısızlığı. Önceki rakamlar, iki şirketin reklam kaldırma sürecine de pek güven vermiyor.

 

Küresel Çerçeve

Çözüm nedir? Önerilen bir Çevrimiçi Güvenlik Yasası , web sitelerini dolandırıcılık içeriği barındırmaktan ve abonelerinin güvenliğini sağlamaktan yasal olarak sorumlu hale getirecektir. Yalnızca Birleşik Krallık’ta erişilen içeriği etkileyecek olsa da, şirketleri çevrimiçi oluşturdukları senaryolardan sorumlu hale getirmeye yönelik cesur bir hareket. Facebook ve Google’ın beğenileri daha önce kendi kendini düzenlemişti.

Web sitelerinin küresel erişimi, en azından dolandırıcılık reklamları (ve bunların kaldırılması) söz konusu olduğunda, sorunun bir parçasıdır. Çevrimiçi şirketler, faaliyet gösterdikleri ülkelerin yasalarına uymayı kabul eder; bu, belirli şeylerin yasallığının bir yerden bir yere değişebileceği anlamına gelir. Çeşitli nedenlerle Facebook, diğer ülkelerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Rusya ve Macaristan’da para cezasına çarptırıldı.

Reklamların oluşturulması ve kaldırılması için birleşik bir küresel çerçeve oluşturamamak, kötü niyetli içeriğin web kullanıcıları için sorunlara neden olmaya devam edeceğini neredeyse garanti eder. Bu başarısızlık, sorumluluğu ilk etapta onları tehlikeye atan ekosistemden ziyade her bir kullanıcıya yönlendirir.

Bu durumun nasıl çözüleceğini görmek zor.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz