Çevrimiçi İşe Alımın Avantajlarını Anlamak

İnternet, hayatımızı sayısız yoldan kolaylaştırmayı başardı. Başlangıç ​​olarak, en son salgın salgını olmadan asla hayatta kalamazdık. Uzaktan çalışmaya geçiş, işlerimizi sürdürmemizi ve iş süreçlerimizi normal bir şekilde veya dijital bir vardiyanın izin verdiği ölçüde sürdürmemizi mümkün kıldı. Ancak, daha etkili ve kullanışlı süreçler oluşturmak için interneti kullanmak için küresel bir salgın salgınını beklemek zorunda değildik. Örneğin, eski işe alma sürecinizi çevrimiçi işe alma ile değiştirmek, interneti işletmenizin yararına kullanmanın en iyi yollarından biridir. Bunu daha önce hiç düşünmediyseniz, işte çevrimiçi işe alımın avantajlarını anlamak için ihtiyacınız olan her şey.

Çevrimiçi İşe Alım nedir?

Çevrimiçi işe alımın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Kısacası, çevrimiçi işe alımın hedefleri geleneksel işe alım süreci ile aynıdır. İş teklifini ortaya koyarsınız, ilgilenen adaylar başvurur, başvuruları kontrol edersiniz ve görüşme için zaman çizelgesi hazırlarsınız ve ardından seçilen adayları seçersiniz. Aradaki fark, yukarıda belirtilen tüm adımları, web siteleri, sosyal medya veya iş ilanı siteleri gibi farklı çözümler kullanarak internet üzerinden gerçekleştirmenizdir. Bunu yaparken, adayları tedarik etmek ve iş operasyonlarınızı sürdürmek için ihtiyaç duyduğunuz doğru yetenekleri bulmak için daha iyi araçlar elde edersiniz . Hepsinden iyisi, geleneksel işe alımın biriktirme evrak işlerinin getirdiği tüm zorlukları ortadan kaldırır.

 

Çevrimiçi İşe Alımın Avantajları

Çevrimiçi işe alımın faydaları sonsuzdur. İşte işe alım sürecinizi dijitalleştirdikten sonra yararlanacağınız birkaç avantaj.

 1. Kullanımı Basit

  İlk olarak, süreç nispeten basittir. Temel olarak, herkes bir iş ilanı oluşturabilir ve bunu çevrimiçi olarak yayınlayabilir. Parmaklarınızın ucunda bulunan sayısız dijital çözüm sayesinde, iş ilanınızı oluşturmak, göndermek ve takip etmek için köklü iş ilanlarından yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde, işlem başvuru sahibinin kullanması için basittir. Gerekli dosyaları yükleyebilir, bir başvuruyu doldurabilir veya her ikisini birden yapabilirler.

 2. Daha Uygun Maliyetli

  Artık işe alım için bütçenizin büyük bir kısmını ayırmanız gerekmeyecek. Mevcut ve erişilebilir çevrimiçi araçları kullanarak, iş teklifinizi yayınlayabilir ve sahip olduğunuz belirli iş fırsatlarını arayan adaylara ulaşabilirsiniz. Çoğu saygın iş ilanı sitesi sizden belirli bir ücret alırken, bir işi tamamen ücretsiz olarak yayınlamanın birçok yolu vardır.

 3. Verimli ve Kullanışlı

  İşe alma süreci, önemi nedeniyle genellikle uzun, yorucu ve kaynak tüketen bir süreçtir. İlk hazırlıklara ek olarak, başvuruları incelemek, adaylarla görüşmek ve kriterlerinize göre onları değerlendirmek için çok zaman harcayacaksınız. Ne yazık ki sorun yeni adaylar seçmekle bitmiyor. Yine de onların kişisel ve işle ilgili belgelerini almanız ve bunları sisteminizde oturum açmanız, eğitim sağlamanız ve deneme sürelerini takip etmeniz gerekecektir.

  Çevrimiçi işe alımda sürecin erdemi aynı kalırken, süreç çok daha verimli ve kullanışlı hale geliyor. Yeni başlayanlar için, tüm işe alım aşamalarında evrak ihtiyacını tamamen atlar. Daha da iyisi, işe alım sürecinizi nasıl dijitalleştirebileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz – yine evrak işlerine gerek kalmadan. Yeni çalışanlarınızın çalışmaya başlamak için ofisinize adım atması bile gerekmeyecek ve bu hem uzaktaki hem de normal çalışanlar için geçerli. Bu, süreci tüm taraflar için çok daha uygun hale getirir. Belgeleri nereye yerleştirdiğinizi veya yanlış yerleştirdiğinizi hatırlamak zorunda kalmayacağınız gerçeği, iş akışını daha verimli hale getirecektir.

 4. Size Daha İyi İçgörüler Sağlar

  Hiç yetenekleri ve potansiyellerinden tamamen etkilenmiş, ancak çalışmaya başladıktan sonra her şeyin bir cephe olduğunu fark eden birini işe aldınız mı? Geleneksel işe alımla ilgili yaygın bir sorun, özgeçmişlerden ve uygulamalardan edindiğimiz bilgilere göre ilerlememizdir. Başvuranı daha fazla araştırmanın bir yolu yok ve görüşmelerden çıkarabileceğimiz çok şey var. Çevrimiçi işe alım, başvuranın çevrimiçi profiline daha iyi erişim sağlar ve bu, görüşmeden önce kişi hakkında çok şey öğrenmenize yardımcı olur.

  Dahası, çevrimiçi araçlar, geleneksel araçların aksine iş ilanlarınızın daha doğru bir analizini almanıza yardımcı olabilir. Aramanızı büyütebilir veya daraltabilir, iş açılışınızı görebilecek hedef kitleyi seçebilir veya açılışınız için reklam vermek üzere belirli sayfaları seçersiniz. Ayrıca, reklamlarınızın performansını ölçme ve performanslarını artırmak için gerekli ince ayarları yapma olanağına da sahip olursunuz.

 5. Erişilebilir

  Bu çağda internete herkes için kolayca erişilebilir. Coğrafi sınırlar, geçmişler, etnik kökenler ve demografik bilgiler, internetin küreselleşmiş etkisi karşısında aşılmıştır. Bu arada, nerede olursanız olun, yeni başvuruları veya iş ilanınızın performansını sürekli takip edebileceksiniz; aktif bir internet bağlantınız olduğu sürece. Hatta ofisinizde bulunmanıza gerek kalmadan başvuranlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

 6. Erişiminizi Arttırabilirsiniz

  Belirli eyalet ve bölgelerdeki başvuru sahiplerini tercih ediyorsanız yine de iş teklifinizde belirtebilirsiniz, ancak yalnızca uzaktaki çalışanları arıyorsanız, çevrimiçi işe alım gitmenin yoludur. Dünyanın her yerinden başvuran adaylar için iş teklifinizi sunabileceksiniz. Bu sadece daha iyi ve daha çeşitli yetenekler bulma şansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda işinizi küresel fırsatlara da maruz bırakır. Aktif internet kullanıcıları tüm yaş aralıklarını kapsadığından, kesinlikle işin gereksinimlerine göre doğru işe alacağınız kişiyi bulabileceksiniz.

 7. Kitlenizin İlgisini Çekmede Daha İyi Bir Şansınız Var

  İş ilanınızı bir gazetede yayınladığınız ve tüm gün telefonunuzun çalmasını beklediğiniz günler çoktan geride kaldı. Çevrimiçi işe almaya geçerek, izleyicilerin kesinlikle başvurmasını sağlayacak bir iş ilanı oluşturma şansınız artar. Yaratıcı araçları ve çevrimiçi pazarlama stratejilerini kullanarak, iş ilanlarınızı kaçırmanızı imkansız hale getireceksiniz. Daha da iyisi, hedef kitlenize daha iyi hitap etmek için iş ilanını kişiselleştirme lüksüne sahip olursunuz, bu da ilgilenen adayların çalışanlarınızı önemsediğinizi hissetmesini ve tercihlerini dikkate almasını sağlar.

 8. Anında Yanıt Alırsınız

  Birinin bütün gün ofisinizi aramasını beklersiniz, sadece ofisten çıkar çıkmaz aramayı yapmaları için. Bu, geleneksel işe alımla acı verici derecede tanıdık bir tekrar gibi geliyorsa, artık bu acıya çevrimiçi işe alımla katlanmak zorunda kalmayacağınızı bilmekten memnuniyet duyacaksınız. İnternet sayesinde bir kez daha birisi başvurusunu gönderdiği anda anında bildirim alacaksınız. Ayrıca, iş teklifinde yayınlanan yanıtlara ve sorulara da erişebileceksiniz, böylece ilgilenen adayların başvuru kararlarını vermeleri için ihtiyaç duydukları yanıtları sağlayabilirsiniz.

 9. Zamana Bağlı Değil

  Geleneksel işe alma yöntemlerinin hepsinin bir son ömrü vardır. Tedavülden çıktıklarında, iş teklifinizi tutan baskı da sona erer. Çevrimiçi işe alımda durum böyle değil; iş ilanınız zamana karşı ayakta kalacak ve her zaman ulaşılabilir olacaktır. Bunun tersi de geçerlidir; İşe alınan kişiyi bulduysanız ve işi kapatmak istiyorsanız, tamamlanacak işin durumunu güncellemeniz yeterlidir. Bu, gazete ve basılı medyada kontrol edemeyeceğiniz bir şey.

 10. Esnek

  Çevrimiçi işe alım ile, iş ilanını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Çok fazla reklam ödeyebilir veya hiçbir şey ödeyemezsiniz; reklamın süresini ve hedef segmentini kontrol edin veya daha fazla adaya ulaşmak için ölçeklendirin; CV’leri kabul etmek veya doldurmak için özel bir form oluşturun. Süreç üzerinde tam kontrole ve esnekliğe sahip olacaksınız.

 11. Zaman Kazandırır

  Önceki tüm avantajları birleştirdiğinizde, çok daha kısa bir işe alma sürecine sahip olacaksınız . Birden çok görevi paralel olarak yürütebilecek ve iş hedeflerinize ulaşmak için işe alım sürecini hızlandırabileceksiniz. Dahası, birçok görevin tamamen veya kısmen otomatikleştirilebileceğini ve sizi adayları değerlendirme ve yeni işe alımları eğitme ana işinize daha iyi odaklanmaya bıraktığını bilmekten memnuniyet duyacaksınız.

 

Çevrimiçi İşe Alımın Dezavantajları

Tüm avantajları için, çevrimiçi işe alımın da dezavantajları olacağını tahmin etmek mantıklıdır. İşte akılda tutulması gereken birkaç dezavantaj.

 1. Reklamlar Maliyetli Olabilir

  Dikkatli olursanız, reklamlarınızın maliyetlerinin kontrolden çıktığını görebilirsiniz. Ücretli reklamlar için bütçeyi dikkatlice ayarlamanız veya iş ilanı sitelerini seçerseniz doğru platformları seçmeniz gerekir. Bu siteler genellikle yaptığınız kara bağlı olarak sizden bir ücret alır, posta başına sizden ücret alır veya hizmetlerini kullanmak için bir abonelik ücreti gerektirir. Ölü reklamları bırakmak, sayacın reklam maliyetleriniz üzerinde çalışmasını da sağlayacaktır, bu nedenle kârsız gönderileri durdurduğunuzdan emin olun.

 2. Tam Olarak Resmi Değil

  Profesyonel işe alımlar arıyorsanız, o zaman belki de sosyal medya sizin için en iyi seçim değildir. Yine de doğru kelimeleri ve tasarımları seçerek reklamınızın her zaman daha profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz.

 3. Etkinliğini Ölçmek İçin Mücadele Edebilirsiniz

  Temel analiz araçları bilgisine sahip değilseniz, muhtemelen kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğine dair kendinizi kaybolmuş hissedeceksiniz. Süreç hakkında daha iyi içgörülere sahip olmak çevrimiçi işe alımın avantajlarından biri olsa da, bu analitiklere erişiminiz yoksa anlamsızdır.

 4. Çok Fazla Rekabetle Karşılaşacaksınız

  Kolaylığı sayesinde çevrimiçi sahnede rakiplerinizle karşılaşırsanız şaşırmamalısınız. Neredeyse tüm işe alım uzmanları çevrimiçi işe alımlara geçti, bu nedenle hedef kitlenizin dikkatini çekmek için daha iyi bir iş yapmanız gerekecek.

 5. Teknik Sorunlar Zaman Kaybı Olabilir

  Tüm avantajlarına rağmen, teknolojiyle uğraşmak her zaman risklidir. Bu durumda, kullandığınız programın veya web sitenizin çökmesi durumunda, özellikle teknik geçmişiniz yoksa tamamen kaybolabilirsiniz. Herhangi bir yedekleme yapmadan tüm çevrimiçi verileri kaybederseniz, gerçek bir sıkıntı yaşarsınız.

 6. Herkes Başvurabilir

  Daha fazla adaya ulaşabilseniz de, bu aynı zamanda kimin başvuracağı konusunda daha az kontrolünüz olduğu anlamına gelir. İyi yeteneklerin sayısı artacak, kötü olanlar da artacak. Dahası, dolandırıcılık amaçlı başvurular almak, çevrimiçi işe alımda yaygın bir sorundur. En iyi durumda, bu, spam gönderenlerin gelen kutunuza girmelerine izin verir. En kötü ihtimalle, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, şirketinizin BT sistemlerine erişmek için sağladığınız herkese açık bilgileri kullanabilir. Bu yüzden halka asla çok fazla bilgi vermemelisiniz.

 

Yeni Çalışanları Online Olarak Nasıl İşe Alabilirsiniz?

Artık çevrimiçi işe alımın avantajları ve dezavantajları hakkında iyi bir fikir oluşturduğunuza göre, yeni çalışanları işe almak için bunu nasıl kullanabileceğinizi merak ediyor olmalısınız. İşte işverenlerin yeni yetenekleri çevrimiçi olarak işe almasının en yaygın 4 yolu.

 1. İnternet sitesi

  Yeni yetenekleri işe almanın en profesyonel ve zarif yolu, web sitenizde bir işe alım sayfası oluşturmaktır. Bu, ilgilenen adaylara başvurmadan önce işletmenizde anket yapma ve faaliyetlerinizi ve çalışma kültürünüzü daha iyi anlama fırsatı verecektir.

 2. Sosyal Medya Platformları

  Web siteleri profesyonel olsa da, yalnızca ona güvenerek yeni işe alımları hedeflemekte zorlanacaksınız. En iyi strateji, iş ilanını web sitenizde yayınlamak ve bunun için sosyal medya platformlarınız aracılığıyla pazarlamaktır.

 3. Ücretli Reklamlar

  Ayrıca, PPC kampanyalarına yatırım yaparak arama motorlarında iş ilanınızı tanıtabilirsiniz. PPC veya tıklama başına ödeme, bir kullanıcı benzer iş teklifleri aradığında iş ilanlarınızı arama motoru sonuç sayfalarının en üstüne yerleştirir. Reklam için, yalnızca birisi onu tıkladığında ücretlendirilirsiniz, bu nedenle uygun maliyetlidir.

 4. Online İş Web Siteleri

  Pazarlama ikileminden tamamen kaçınmak istiyorsanız, iş ilanınızı yayınlamak için iş ilanı siteleri aramayı düşünebilirsiniz. Bu sitelerin çok sayıda kullanıcısı olduğundan, yetenek avlamak için ağlarına gireceksiniz.

Gazetelerde ve basılı medya kuruluşlarında iş ilanı verme günleri çoktan geride kaldı. Günümüzde İK yöneticileri, adayları bulmak, eşleşen yetenekleri kısa listeye almak ve işe alma sürecini hızlandırmak için çevrimiçi işe alım araçlarını daha iyi kullanıyor. Çevrimiçi işe alımın birçok avantajı vardır, ancak sürecin dezavantajları da vardır ve bu, işe alım stratejinizi oluştururken dikkate almanız gereken bir şeydir.

About İbrahim Berkay

2000 yılında bilgisayar programcılıpı fakültesinden mezun olduktan sonra sektörde çeşitli bilişim firmaları ve kurumsal yapıların bilgi işlem departmanlarında hizmet verdikten sonra 2013 yılından bu zamana kadar sunucuyeri firmasında sistem mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yaz