Evden çalışmak? İşte Üretken Kalmak için Yedi İpucu

Son zamanlarda ortaya çıkan ve bir düzine ayı aşkın süredir dünyanın konuştuğu pandemi ile başlayarak, evden çalışmanın çeşitli nedenleri var. Belki uzaktan çalışmaya izin veren bir şirketle çalışıyorsunuz ya da işinize yeni başlıyorsunuz ve şu anda evinizin bir bölümünü ofis olarak kullanıyorsunuz. Durum ne olursa olsun, üretkenliğin çeşitli faktörler tarafından zorlanması muhtemeldir. Bunlar, dikkat dağıtıcı şeylerden ev işlerine ve doğru kurulum ve operasyonel gereksinimlerin eksikliğine kadar değişebilir. Neyse ki, evden çalışırken üretken kalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

 

1. Çalışma Alanınızı Belirleyin

Çalışma alanınızı kontrol edemezsiniz ancak çalışma ortamınızı kontrol edebilirsiniz. Daha iyi denilebilirse, alanınızı kişiselleştirmek o çalışma havasını yaratabilir. Ofis için evinizde iyi bir yer belirleyerek başlayın. Oradan konfor ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir masa ve sandalye alın. Rahat, ergonomik ve dayanıklı olan masa ve sandalyeler için çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Ofis koltuklarına göre, bu seçenekler genellikle iyi dolgulu, ayarlanabilir, sağlam ve doğru yüksekliktedir. Ayrıca çalışma alanınızda kolay manevra kabiliyeti için makaralarla birlikte gelirler. Oradan alanınızı buna göre dekore edebilir ve belki de ruh halinize olumlu etkisi olan bir iç mekan bitkisi ekleyebilirsiniz. Çalışırken keyif alacağınız bir alana sahip olun.

 

2. Gerçekçi Bir Program Belirleyin

Evden çalışmak disiplin ve bağlılık gerektirir. Evden çalışırken, büyük olasılıkla yavaş veya düşük performans gösterirsiniz, çünkü esas olarak evinize rahatlamak ve bağlanmak için bir rahatlık alanı olarak alışırsınız. Ama şimdi, onu işyeriniz haline getirmeli ve üretken olmalısınız. Endişelenme; disiplin yaratarak ve bir rutini sürdürmekle başlar. Sabahtan akşama kadar zamanınızı planlayarak başlayın. Ek olarak, gün boyunca size rehberlik etmesi için not defterleri ve yapılacaklar listesi kullanabilirsiniz . Programınız gerçekçi olmalı ve zaman yönetimi yerinde olmalıdır. Çalışma programınızı oluştururken, rutininizi bozmamaları için molalar verdiğinizden emin olun.

 

3. Doğru Ekipmana Sahip Olun

Ofiste çalışmaya alışkınsanız, beklediğiniz gibi teslim etmeniz gerektiğinde bazı şeylerin bir zorunluluk haline geldiğini anlayacaksınız. Örneğin, bir programcıysanız yüksek hızlı bir bilgisayar en iyisidir, ancak yakınlaştırma toplantıları için yüksek kaliteli kamerası olan bir bilgisayar en iyisidir. Herhangi bir ekipmanınız yoksa, kolaylaştırma için işvereninizle konuşmanız en iyisidir.

4. Dikkat Dağınıklıklarınızı Yönetin

Ebeveyn iseniz, çocuklar sizi evde gördüklerinde gençleşebilirler ve evde çalışırken zaman zaman dikkatinizi dağıtabilirler. Gürültü, elektronik veya ev işleri olsun, işteyken dikkat dağıtıcı unsurların üstesinden nasıl geleceğinizi belirleyin ve öğrenin . Evde çalışırken sınırları belirleyin. Bu aynı zamanda ticaret araçlarınızın kurcalanmasını ve kaybolmasını da önleyecektir. Kapıda “Rahatsız Etmeyin: Çalışmak” gibi bir işaret, oda arkadaşlarını uzak tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca “Mola zamanı – Hoş Geldiniz”i belirtmek için bir tane de olabilir.

 

5. Dengeyi Sağlayın

Teslim etmek ve gerçekleştirmek için çabalarken bile, ailedeki rollerinizi unutmayın. Dengeyi koruyun ve hala evdeyken her iki rolü de oynayın. Kendinize de dikkat etmeyi unutmayın. Biraz zaman ayırın ve egzersiz yapın, yürüyüşe çıkın ve akıl sağlığınızı koruyun. Sosyalleşmeyi bırakmayın; sosyal hayatınız da bir o kadar önemlidir. Evden çalışırken kopukluk, yalnızlık ve izolasyondan kaçının.

Daha önce de belirtildiği gibi, esnemek, rahatlamak ve yeniden enerji toplamak için düzenli olarak mola vermeyi unutmayın. Çalışmak bunaltıcı olabilir ve kendinize çok yüklendiğinizde, muhtemelen düşük performans göstermeniz veya düşük çıktı vermeniz olasıdır. Dışarı çıkın, biraz güneş ışığı alın ve biraz temiz havanın tadını çıkarın.

 

6. Beklentileri Belirleyin

Ekibinizle iletişim kurun ve bir çalışan olarak ne beklediğiniz konusunda çok kesin olun. Ev alanınıza göre, çalışma sınırlarınız olsun ve işvereninizin ne kadar yapabileceğinizi ve başarabileceğinizi bilmesine yardımcı olun. Çıktılarınızı belirleyin ve bunları nasıl başarmayı planladığınıza dair net bir plan yapın. Bu, üretkenliği artırırken zamanınızı akıllıca yönetmenize yardımcı olacaktır.

Üretken kalmak, evden çalışan insanların karşılaştığı zorluklardan biridir. Doğru zihniyet, odaklanma ve organizasyonla, evden çalıştığınız için performansınızın düşmesini önleyebilirsiniz. Yukarıdaki ipuçları, bunun nasıl yapılacağına biraz ışık tutacaktır.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz