Günlük Analiz Araçları Nelerdir ve Neden Birini Kullanmalısınız?

BT altyapıları büyüdükçe ve daha karmaşık hale geldikçe, bunların düzgün şekilde izlendiğinden emin olmak önemlidir. Günlük analiz araçları, sisteminizin sağlığı ve güvenliği hakkında içgörüler sağlayarak bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Bu işletim sistemleri, uygulamalarınızın ve cihazlarınızın etkinliğine bağlı olarak mesajlar oluşturabilir ve bu da nasıl kullanıldıklarına ve daha geniş performanslarına ilişkin yararlı bir anlık görüntü sağlayabilir. Bu kullanışlıdır, çünkü bu günlük mesajları anormallikleri, hataları ve normdan sapan veya güvenlik açıklarına işaret edebilecek herhangi bir etkinliği otomatik olarak işaretleyerek olası sorunların bir adım önünde olmanıza olanak tanır.

Ancak, günlük mesajları toplanıp analiz edilmedikçe pek işe yaramaz. Bu işlem, günlük analizi olarak bilinir ve bazı araçlar bunu otomatik olarak gerçekleştirebilir. Aşağıda, nasıl çalıştıklarına ve işletmenizin neden buna yatırım yapması gerektiğine bir göz atacağız.

 

Günlük analiz aracı nedir?

Üst düzey bir günlük analiz aracı arıyorsanız , piyasada birçok seçenek vardır ve bunlar çok çeşitli işlevleri yerine getirebilir. Günlük verilerini uygulamalarınızdan, ana makinelerinizden, işletim sistemlerinizden ve daha fazlasından alarak, bunu genel sistem sağlığını değerlendirmek ve sorunları gidermek için kullanırlar. Bu verileri verimli bir şekilde toplamak, depolamak ve analiz etmek için birçok farklı araç vardır, ancak bunların her birinin temelini oluşturan genel amaç, performansı ve sistem güvenliğini artırmaktır. Bu, öncelikle kalıpları ve eğilimleri eşleyerek ve anormallikleri işaretleyerek elde edilir.

Bu, günlük analizörlerini çok yararlı hale getirse de, bunlar yalnızca yararlı bir yazılım parçası değildir: aynı zamanda uyumluluğu göstermede ve çeşitli endüstri güvenlik standartlarına ve yasal düzenlemelere bağlı kaldığınızdan emin olmanızı sağlamada içsel olabilirler.

Birine yatırım yapma konusunda kararsızsanız, işte kararınızı etkileyebilecek birkaç önemli avantaj.

 

Verimliliği arttırmak

Bir günlük analiz aracına yatırım yapmanın temel faydalarından biri, kritik sistem hatalarını saptayabilmesi ve eğilimleri hızlı ve verimli bir şekilde ilgilendirebilmesidir. Finans ve muhasebe ekiplerinizden İK’ya kadar departmanlarınızın kaçının analiz edilen BT kaynaklarına bağlı olacağı göz önünde bulundurulduğunda bu çok önemlidir.

Ayrıca, bu araçlar genellikle sorunları bir soruna neden olmaya başlamadan önce tespit edebilir, yani değerli ve pahalı iş saatlerini kesinti ve kesinti nedeniyle kaybetmezsiniz veya bundan kaynaklanan sonuçlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Gelişmiş güvenlik

2021’de şirketler için en önemli ve yaygın tehditlerden biri siber güvenlik ihlalleri. Bunlar , yalnızca 2019’un ilk yarısında 4,1 milyar kaydı açığa çıkardı ve işletmelerin yüzde 68’i siber güvenlik risklerinin arttığına inanıyor.

Bu eğilime karşı koymanın en kolay ve etkili yollarından biri, siber saldırıların neden olduğu finansal ve itibar zararını önlemeye yardımcı olabilecek üst düzey bir günlük analiz aracına yatırım yapmaktır.

Peki bu yazılım nasıl yardımcı oluyor? Sadece olaydan sonra faydalı olmakla kalmaz, işletmelerin ne olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için adli bir kayıt sağlar, aynı zamanda daha proaktif bir rol oynar ve sıklıkla olası ihlalleri gerçekleşmeden önce işaretler. Bu erken uyarı sistemi, BT yöneticilerinin, bilgisayar korsanlarının savunmalarına sızma girişimlerine karşı anında harekete geçebilecekleri anlamına geliyor.

 

uyma

Elbette, siber saldırıları çok yakında gerçekleştirmeye çalışmak ve engellemek yeterli değildir; şirketler ayrıca müşterileriyle ilgilendiklerini göstermek zorundadır. Bu, işletmelerin çevrimiçi olarak nasıl davranması gerektiğini düzenleyen birçok yasa ve yönetmelikle birlikte, yalnızca güvenliğin ötesine geçer.

Güvenlik standartları, GDPR’den HIPAA’ya kadar uzanır, ancak sizin tabi olduğunuz kesin kurallardan bağımsız olarak, olay günlüğü analizi, uyumluluğu göstermenin ve sektörünüzde mevcut olan düzenleyici kriterleri karşıladığınızdan emin olmanın harika bir yolu olabilir.

Bunlar yalnızca sorumluluklarınızı ciddiye aldığınızı göstermekle kalmaz, aynı zamanda olay günlükleri denetçiler için kanıt olarak kullanılabilir. Bu, sadece sözden daha fazlasını ödediğinizi göstermenize olanak tanır ve hem şirketinizi hem de müşterilerinizi hata yapmaktan ve sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalmaktan korur.

 

Götürmek

Piyasadaki çeşitli günlük analiz araçlarını değerlendirmek söz konusu olduğunda, pek çok seçenek vardır, bu nedenle ev ödevinizi yapmanız önemlidir. Bununla birlikte, hangisini kullanmayı seçerseniz seçin, şirketinizin bu yazılımla, onsuz olacağından çok daha fazla korunacağını garanti edebilirsiniz.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz