Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar: Bağış Toplama İşleminizi Mükemmel Bir Şekilde Yönetmek için Yararlı Çözümler

Kâr amacı gütmeyen bağış toplama son derece heyecan verici olabilir. Çoğu durumda, hayır kurumlarının can damarı ve birçok saygın bağışçı arasında davanın farkındalığını artırmaya hizmet edebilir. Ancak, özellikle kuruluşunuz için ana para kaynağıysa, bağış toplamanın büyük bir girişim olduğunu unutmayın.

Bağış toplama etkinliklerinizi yönetmenin yollarında ustalaşmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu kılavuzda, konuyu ele alacağız ve herhangi bir bağış toplama etkinliğini yönetmek için yararlı çözümler bulma konusunda size faydalı tavsiyeler vereceğiz.

 

Bağış Toplama Fikirleri ve Seçenekleri

Para toplamak söz konusu olduğunda birçok seçenek var . Özünde, para toplamanın iki yolu vardır: bunu bireysel fon yaratma veya kurumsal fon yaratma yoluyla yapmak. Bu iki kavram, iki farklı yaklaşıma ve fikre dayanmaktadır.

Ayrıca, yöntemlerinizi çeşitlendirecek çok kanallı bir yaklaşım kullanarak bunları birleştirmek mümkündür. Daha fazla prosedür dahil edildiğinde, bağışçılar birçok yönden katkıda bulunmak için yeterli alana sahip olacaklardır.

 

Bireysel Bağış Toplama

Bireysel bağış toplama ile, yakın çevrenizdeki insanlardan, diğer arkadaşlarınızdan ve ailenizden bağış yapmalarını isteyebilirsiniz. Süreç, hikayenizi paylaşmanıza ve çevrenizdeki herkesten amacınızı desteklemelerini ve para bağışında bulunmalarını istemenizi sağlayacaktır.

Çeşitli sosyal medya kanallarını kullanarak veya küçük etkinlikler düzenleyerek size yardımcı olabilecek bir grup insan toplayabilir ve doğrudan sorabilirsiniz.

 

Bireysel Bağış Toplama Taktikleri

Doğrudan posta, en eski bağış toplama taktiklerinden biridir. Basit, ucuz ve hızlıdır ve bir süre sonra her zaman tekrarlayabilirsiniz. İyi bir bağış toplama mektubu yazdığınızda, herkes amacınızla empati kuracak ve size çok ihtiyaç duyulan parayı verecektir.

Çevrimiçi bağışlar, bağışçıların dijital ortamda amacınızı duymalarını ve ofisinize adım atmadan bağışta bulunmalarını sağlamanın başka bir yoludur.

Her zaman bir haber bülteni oluşturabilir ve sayfanıza gitmelerini hatırlatırken onlara faydalı bilgiler gönderebilirsiniz. Ayrıca, bağış yönetimi yazılımını web sitenize bağlarsanız , bağışları kolaylıkla yönetecek bir sistem oluşturacaksınız.

 

Sosyal Medya Stratejileri

Dünya çapında milyarlarca insanı bir araya getiren gelişen sosyal medya platformlarıyla, çevrimiçi bağış toplamanın bir başka harika taktiği de Facebook ve Instagram. Şimdi, bir “Şimdi Bağış Yap” düğmesi oluşturmanıza ve takipçilerinizi bağış toplama sitesine götürmenize olanak tanıyan bir özellik geliştirdiler.

Sosyal medya aynı zamanda hashtag’ler, kampanyalar oluşturmanıza ve insanlara her gün görseller, video materyalleri ve hatta IGTV kullanarak amacınızın gerçek olduğunu hatırlatmanıza olanak tanır. Son olarak, platform ne olursa olsun, hikayenizi birçok insanla paylaşmanıza ve onları dahil olmaya motive etmenize olanak tanır.

 

Mobil Bağışlar

Son zamanlarda, insanlar boş zamanlarının çoğunu cep telefonlarına bakarak geçiriyorlar. Ve en azından bazılarına ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu cep telefonları. Walk for a Dog ve Charity Miles gibi uygulamalar, müşterilerinin ve takipçilerinin metroda otururken veya sabah koşularını yaparken katkıda bulunmalarına olanak tanır.

Büyük şirketler, topluluk için iyi bir şey yaparken görünürlüklerini artırmak için bu uygulamalar aracılığıyla kâr amacı gütmeyen kuruluşlara sponsor olmak için kaydolabilir. 2019’da bağışın yarısından fazlasının bir metin bağlantısından geldiğini biliyorsak, bağışçılarınıza SMS göndermek hiç bu kadar cazip görünmemişti.

 

Şirket ve Şirket Kaynak Yaratma

İş yerleri genellikle herhangi bir kurumsal bağış toplama etkinliğine en büyük katkıda bulunanlardır. Kurumsal farkındalıklarını göstermek ve itibarlarını artırmak için kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortak olmanın bir yolunu arayan çok sayıda şirket var. Çalışan bağışlarını eşleştirme süreci, şirketin cömertliğini ve doğru amaca olan bağlılığını gösterme yollarından yalnızca biridir.

Ayni bağışlar, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için yiyecek, içecek, muhasebe, yasal hizmetler ve hatta şirketin artık ihtiyaç duymadığı ekipman gibi parasal olmayan öğeleri elde etmenin harika bir yoludur. Bazen, birkaç farklı şekilde yardım etmek isterlerse, sessiz müzayedelerin bir parçası olabilirler.

 

Etkinliklere ev sahipliği yapmak

Zorlayıcı amacı teşvik edecek ve bunu herkes için görünür kılacak bir olay olduğunda para toplamak daha kolay hale gelir. Kolayca bir yarış düzenleyebilir ve giriş ücreti alabilirsiniz. Ardından, tüm katılımcılara yalnızca yarışa katılmak için sponsorluk alma veya para toplama seçeneği verebilirsiniz.

Kar amacı gütmeyen bağış toplama, çoğu hayır kurumu için kritik öneme sahiptir. Farklı taktikler kullanarak ve tutarlı bir strateji geliştiren kuruluşlar, yeterli bağışçı bulmayı başarırlarsa kendilerini uzun vadede hazırlayabilirler. Bununla ilgilendiklerinde, ciddi çalışma ve sosyal etki zamanı gelir.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz