Sahada Çalışan Personelinizi Nasıl İzlersiniz ?

Yöneticilerin işyerinde işlerin nasıl yapıldığını bilmek konusunda büyük sorumlulukları vardır. Bu, performans düzeyini kolayca bilmelerini sağlar. Doğru izleme birkaç fayda sağlar. Hangi görevlerin zorlandığını bildiğiniz için verimliliği artırır. Bu, işte tekdüzelik getirmek için işyerinin yeniden karıştırılmasına neden olabilir.

Ayrıca, tüm çalışanlar izlendiklerini bilip odaklanmaya devam ettikleri için daha az zaman kaybı olur. Bazen moralde artışla sonuçlanır. Çoğu personel, patronlarının varlığını özel buluyor ve bu nedenle işlerinden daha çok zevk alıyor. Personel takibini yapmanın en iyi yolları vardır. En iyi stratejileri kullanmak bunda başarıyı garantiler. Aşağıda bazı temel yaklaşımlar verilmiştir.

 

İnternet kullanımı

Çalışanlara sahada görevler verdikten sonra, doğru şekilde hareket etmeleri gerekir. Bu, onları son teslim tarihlerini karşılayacak bir konuma getirir. Yıkıcı faaliyetlerde bulunmadıkları zaman mümkündür. Sosyal medya platformları, zaman zaman çalışanların işlerine odaklanmalarını kaybetmeleriyle bağlantılıdır. Bir yönetici olarak, çevrimiçi varlıklarını takip etmenize yardımcı olacak araçlar bulun.

Bu, sahadayken hangi URL’leri ziyaret ettiklerini bilmeyi mümkün kılar. Bazıları proje hakkında biraz araştırma yapmak için çevrimiçi olabilir. Bu teşvik edilmelidir. Sık ziyaret ettikleri siteleri anlayarak, ziyaret ettikleri sitelerin işleriyle ne kadar alakalı olduğunu belirlemek daha kolay hale gelir.

 

Çalışanların Kendi Kendini İzleme Araçlarını Kullanmasına Yardımcı Olun

Bu araçlar, personelin eylemlerini takip etmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu, proje planlarının, gereksinim kontrol listelerinin ve faaliyet günlüklerinin kolayca izlenmesine olanak tanır. Beklenen doğru hedeflere ulaşıp ulaşmadıklarını bilmelerine yardımcı olur. Ayrıca, proje planında vurgulanan son teslim tarihlerini karşılama olasılığını kolayca anlarlar. Kontrol listesinde not almak mümkündür, bu nedenle temel faaliyetler vurgulanabilir. Bu tür yazılımlar, kısa bir süre içinde etkinlik günlüklerini oluşturmalarına olanak tanır.

Alandaki zaman, farklı zaman çizelgelerine bölünebilir. Örneğin, bir işçi mola verdikten sonra veya öğle vakti, program bilgilerle beslenecektir. Bu tür kayıtları korur ve tüm günün nasıl harcandığına dair değerlendirici bir kayıt sunar. Personelinizi sahada takip etmek ve ne zaman en üretken olduklarını bilmek mümkün hale gelir . Personelinizi, daha iyi performans için araçlarını nasıl yükseltecekleri konusunda eğitmek için zaman ayırın.

 

Devam Eden Çalışmayı Düzenli Olarak İnceleyin

Çalışanın iş süreçlerinin kapsamlı bir analizi esastır. Bir inşaat sahasında, genel olarak doğru sonuçların ortaya çıkması için farklı geliştirme aşamalarının her seviyede verimli olması gerekir. Personelin çalışmasını izlemek, devam etmekte olan işi gözden geçirmekle aynı anlama gelir ve izleme, çalışanların mükemmelliğine bağlıdır.

Daha az hüner veya deneyime sahip olanlar için tüm sonuçlara odaklanabilirsiniz. Görevlerin doğru yapılmasını sağlar. Sunduklarında mükemmelliğe sahip çalışanlar için, yarı yolda ne yaptıklarını kontrol edebilirsiniz. Gözden geçirme sık sık yapıldığında çok fazla verimlilik sağlar. Yöneticiler hangi alanlarda iyileştirilmesi gerektiği konusunda rehberlik edebilir. Aynı zamanda çalışanları daha fazlasını başarmayı isteme konusunda motive eder.

 

Etrafında Sormak

Bu yaklaşım , belirli görevler hakkında görüş almayı içerir . Müşterileri, iş arkadaşlarını ve satıcıları belirli etkinliklerin belirli özelliklerine göre hedefleyin. Bunda başarılı olmanız için sorularla alakalı olun. Sorunuzu çerçevelemek bir kişiye değil, göreve odaklanmak zorunda. İnsanlar arkadaşlıklarından dolayı birbirlerini örtmeye çalışırlar. Soru kaşlarını kaldırmamalı, her yönden tarafsız olmalıdır.

Sorgu, bir değerlendirme değil, bir açıklama gerektirir. Diğer yöneticilerle ilişki kurmak, onların belirli görevlerle ilgili deneyimlerini bilmenize yardımcı olabilir. Takımda kimin en üretken ve etkili olduğunu ve tam tersini bilebilirler. Burada hedef belirlemek çok önemlidir. Her işçiye belirli bir sonuçla farklı bir görev atanabilir. Farklı görevleri hesaba katın. Kararlaştırılan süreden sonra, her birinden ilerlemeyi kontrol edin.

 

Gözetim Yöneticileri İşe Alın

İş ilerledikçe, projenin zamanında tamamlanması için bu tür bir doğruluk esastır. Bir yönetici olarak, omuzlarınızda çeşitli görevler vardır. Saha projesine tamamen konsantre olmayı zorlaştırıyor. Gözetim yapacak bir yönetici bulmak faydalıdır. Bu tür gözetim yöneticileri, farklı faaliyetlerin doğru şekilde gerçekleşmesini sağlamada büyük önem taşır.

Bir şirkette doğru yönetim, genel performansta çok fazla mükemmellik getirir. Bir yöneticinin sahip olduğu çok sayıda görev vardır ve bunlardan biri izlemektir. Çalışanların her seferinde ne yaptığını bilmek çok önemlidir. Hesap verebilirliğin bir boyutunu getiriyor. Çalışanlarınızı sahadayken takip etmenize yardımcı olmanın birkaç yolu vardır.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz