Satış Etkinleştirmenin Amacı Nedir?

Satış etkinleştirme, bir süredir satış dünyasında dolaşan bir terimdir, ancak birçok kişi tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor. Kağıt üzerinde kulağa çok basit geliyor, satış ekibinizi etkinleştirin ve şirketiniz gelişecektir. Satışı etkinleştirmenin genel fikri bu olsa da, şirketinizin başarılı olmasını istiyorsanız anlamanız gereken daha çok şey var. İlk önce satış etkinleştirmenin ne olduğundan bahsedeceğiz ve oradan da şirket içinde yürürlüğe koymanın yararları ve amacı hakkında konuşacağız.

 

Satış Etkinleştirme Nedir?

Satış etkinleştirme, üç şeyi bir araya getirmekle ilgilidir: insanlar, süreçler ve öncelikler. Bu şekilde düşünün, doğru kişiye doğru zamanda doğru işi yaptırmakla ilgilidir. Tüm bunlar şirketinizde her zaman gerçekleştiğinde, satış etkinleştirmeyi uygun şekilde yürürlüğe koydunuz. Bütün bunlar tam olarak ne anlama geliyor? İnsanlar SalesHood.com şirketiniz içindeki insanlar işinizin hedeflerinin farkında olmak zorunda ve koparmamak için güçlü olmak zorunda ve birbirleriyle iletişim söz. Yapıcı geri bildirim ve daha verimli bir çalışma alanı için çalışmakla ilgilidir.

Süreçler, herkesin gemide ve aynı planı takip etmesi için satışlarınızı düzene sokmakla ilgilenir. Aynı zamanda işi herkes için kolaylaştırmak için doğru yazılım ve araçları kullanmak anlamına gelir. Doğru süreçleri yakalarsanız, satışlarınız sadece verimlilikle artacaktır. Son olarak, öncelikler bir kez daha şirketteki hedefler ve işin nasıl yürütülmesi gerektiği hakkında konuşur. İnsanlar günlerinde neye öncelik vereceklerini bilirlerse, şirketin daha iyiliği için çalışan bir şeyi başarabilirler.

Artık satış etkinleştirme hakkında bir fikrimiz olduğuna göre, bunun faydalarının neler olduğunu ve amacının şirketinize nasıl büyük ölçüde yardımcı olabileceğini inceleyelim.

 

Şirketinizi Birleştirin

Süreçlerden bahsettiğimizde, herkesin aynı sayfada olması için şirket genelinde hizmetleri ve satış yöntemlerini kolaylaştırmaktan bahsettik . Herkes aynı sayfada olduğunda, şirketinizin çok daha sorunsuz çalıştığını ve iş günlerinde işlerin çok daha hızlı tamamlandığını göreceksiniz. Bununla birlikte insanlar birbirleriyle daha fazla bağ kurmaya başlar ve şirket içinde ilişkiler ve dostluklar oluşur.

Bu olduğunda, insanlar hayatlarında sahip olmaktan hoşlandıkları insanları gördükçe işe daha sık gelmekten zevk alırlar. Şirketi birleştirmek, satış etkinleştirmenin ana hedeflerinden biridir ve herkesin birbirini takip etmesini ve birlikte çalışmasını sağlayabilir.

 

Verimlilikte Artış

İnsanlar şirketin neyi başarmaya çalıştığını anlarlarsa, bunun nasıl yapılması gerektiğini de anlayacaklardır. Kurumsal işyerindeki en büyük kusurlardan biri, çalışanların şirketin ne için çalıştığını veya bunu nasıl yapmaları gerektiğini bilmemeleridir. Geribildirim verildiğinde bile kafaları karışır ve nerede hata yaptıklarından emin olamayarak nasıl daha üretken olacaklarını bilemezler.

Satış etkinleştirme , tüm çalışanlarınıza açık ve özlü geri bildirim sağlamak için çalışır, böylece yaptıklarının harika olduğunu ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini bilirler. Geri bildirimin her zaman yapıcı olması gerekmediğini ve yukarıda belirtildiği gibi, başarılı bir şey yaptıklarında çalışanlarınızı alkışlamanız gerektiğini bu kez de belirteceğiz.

Satışı etkinleştirme, çalışanlarınızı olabileceklerinin en iyisi olmaları için güçlendirmekle ilgilidir ve eğer onlara her zaman tepeden bakılıyorsa bunu yapamazlar. Onlara iltifat etmek ve harika bir iş çıkardıklarını bildirmek için zaman ayırmak, onların daha çok ve daha verimli çalışmasına neden olacaktır. Satış etkinleştirme ile birlikte gelen bir başka büyük faydadır.

 

Gelir Artışı

Bu iki şey harekete geçtiğinde ve düzgün çalıştığında, sonuç olarak satışların artmasını bekleyebilirsiniz. Çalışanlarınıza bağırmak ve onları strese sokmak şirket içinde satışları artırmaz ve aslında onları düşürebilir. Şirketinizi birleştirerek ve çalışanlarınıza net geri bildirim sağlamak için zaman ayırarak, satış için elverişli bir ortam yaratıyorsunuz. Sonuç olarak gelirinizin arttığını fark edeceksiniz ve işiniz patlamaya başlayacak.

Umarım artık satış etkinleştirmenin ne olduğu ve şirketinizi ileriye götürmek için nasıl kullanabileceğiniz konusunda daha iyi bir fikriniz vardır. Herkesi dahil etmek biraz zaman alacak ve bu sloganı benimserken yolda bazı sarsıntılar olacak, ancak birkaç ay sonra her şey verimli ve sorunsuz bir şekilde işlemeye başlayacak. Satış etkinleştirmeyi nasıl yürürlüğe koymayı planlıyorsunuz?

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz