Ticarette Ustalaşmaya Başlayın ve Bu Altı Temel Adımı Yapın

Hisse senedi ticareti artık Wall Street’te çalışan insanlara özel değil. Günümüzde servetini artırmak için ayırdığı paranın bir kısmını yatırıma yatırmak isteyen herkes ticaret yapabilir ve büyük kazançlar elde edebilir. Bununla birlikte, beklediğiniz gibi, alım satım, aldığınız riskin hesaplandığından emin olmak için bazı önemli beceriler ve bol miktarda bilgi gerektirir, ancak herhangi bir kayıp yaşamanız durumunda da uygun maliyetlidir. Gelirinizi artırmanın yeni yollarını arıyorsanız veya belki de sadece ticaretle ilgileniyorsanız, doğru yere geldiniz. Aşağıda, bu altı temel adımı izleyerek ticarette ustalaşmanıza yardımcı olacağız:

1. Araştırma ve Bilgi Edinme

Usta ticaret sadece bir beceri değil, aynı zamanda bir meslek ve aslında karmaşık bir iştir. Ticaretin temellerinden daha fazlasını öğrenmek için biraz bilgi edinmeden başarılı bir tüccar olmanın hiçbir yolu yoktur. Neyin tehlikede olduğu göz önüne alındığında, usta bir tüccar olma yolculuğuna çıkmanıza yardımcı olacak güvenilir kaynakları araştırmak ve bulmak için hiçbir çabadan kaçınmamalısınız. Dili öğrenmek ve biraz para kazanmak için yeni başlayanların şansına güvenmek yeterli değil , bu yeni girişimde ilerlemek ve başarılı olmak için güçlü bir temel oluşturmalısınız.

 

2. Bir Ticaret Hesabı Oluşturun

Ticaret hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olduktan sonra, profesyonel bir aracılık hesabı oluşturmaya başlamalısınız. Çevrimiçi olun ve farklı hisse senedi aracılık platformlarını araştırmaya ve karşılaştırmaya başlayın. İşlemlerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için her birinin sunduğu araçları ve özellikleri arayın ve doğru kararı vermek için müşterilerin incelemelerini okuyun. Çevrimiçi brokerinizi seçtikten sonra, platformun ara yüzünü keşfedin ve ticaret yolculuğunuza başlarken yeni başlayanlara yardımcı olmak için genellikle sektör öncüleri tarafından yürütülen sanal ticaret oturumlarından yararlanın.

 

3. Piyasayı Gözlemleyin

Artık ticaret yapan kalabalığın bir parçası olduğunuza göre, önemli görevlerle meşgul olmanın zamanı geldi. Nasıl usta bir tüccar olunacağını öğrenmek istiyorsanız, piyasayı gözlemlemek çok önemlidir. Kalkınan birçok tüccar, yalnızca ilginç gördükleri hisse senetlerine ve diğer finansal araçlara odaklanma hatasına düşer. Bununla birlikte, profesyonel bir tüccar, piyasayı bir bütün olarak gözlemlemenin, nasıl daha iyi performans gösterebileceğinizi ve başarı şansınızı nasıl artırabileceğinizi anlar. Özellikle borsa inanılmaz derecede dalgalı ve sürekli büyüyor, yakından takip etmeniz gerekiyor. Sabahları bir kez ve yatmadan önce günde en az iki kez hisse senedi fiyatlarındaki değişiklikleri okuyun. Piyasadaki değişikliklere sağlıklı bir şekilde takıntılı olmak kesinlikle karşılığını verecektir.

 

4. Ana Analiz

Bir tüccar olarak, yetkin teknik analizinizin ardından iyi çalışılmış bir fiyat tahmini uygulayarak büyük paralar kazanırsınız. Piyasayı yeterince uzun süre gözlemlemek, sizi analizde uzmanlaşmak olan bu önemli adıma hazırlamalıdır. Zamanla, hisse senedi fiyatlarının yükselişini ve düşüşünü izledikçe, temel kalıpları tanımlayabileceksiniz. Yeni başlayanlar, hisse senedi fiyat değişikliklerinin doğrusal olduğuna ve yalnızca iki yönden birinde hareket edebileceğine inanırlar. Bununla birlikte, gerçekte, fiyat değişiklikleri daha karmaşıktır ve kusursuz analitik becerilere sahip olmak, görünüşte gelişigüzel değişikliklerden bir anlam çıkarmanın tek yoludur.

5. Ticarete Başlayın

Mükemmel bir tüccar olmak için ticaret yapmak zorundasınız. Riskten korkmak size pek yardımcı olmaz. Bir noktada, yakın zamanda edindiğiniz bilgilere inanmanız, cesaretinize güvenmeniz ve ticarete başlamanız gerekecek. Ancak, bazı kağıt ticareti ile önceden kendinizi daha fazla test etmek iyi bir fikir olabilir. Kağıt ticareti, sizin gibi yeni başlayanlara gerçek parayla ticarete başlamadan önce gerçek şeyin hissini vermek için bir borsa simülatörü kullanır. Başlamak için iyi bir yol olsa da, kazançların ve kayıpların psikolojik etkilerinin olmamasının ticaret performansınız üzerinde olumlu bir çarpıklığa neden olabileceğini unutmamalısınız.

 

6. Gözden Geçirin ve Ayarlayın

Ticarette ustalaşmanın son adımı, ‘stratejilerinizi’ takip etmek ve gerçek piyasadaki performansınızı gözden geçirmektir. Tüm ticaret faaliyetlerinizi kaydedin ve kar ve zararlarınızı analiz edin. Bir finansal varlığı satmaya, elde tutmaya veya satın almaya her karar verdiğinizde, nedenlerinizi not alın. Bu kayıtlar, yöntemlerinizi ayarlamanıza ve kârlı kalmanız için gerekli değişiklikleri uygulamanıza yardımcı olacaktır. Zamanla, her usta tüccarın güvendiği kendi kişisel ticaret araç setinizi oluşturacağınız temel görevi göreceklerdir.

Ticarette ustalaşmak için, herhangi bir fayda elde etmeden önce işe koyulmaya hazır olmalısınız. Bu yeni mücadeleyi üstlenmek için yeterli zamana ve kapasiteye sahip olduğunuzdan emin olun, böylece hayal kırıklığına uğramazsınız veya daha da kötüsü, zor kazandığınız parayı kaybetmezsiniz. Sizi doğru yola sokmak ve sorunsuz bir yolculuk geçirmenize yardımcı olmak için yukarıdaki adımları izleyin.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz