Uluslararası İş Kurmak İçin Temel Bir Kılavuz

Küreselleşme, birçok yatırımcının yerel pazarlarının ötesinde düşünmesine ve küresel pazarda fırsatlar aramasına neden oldu. Modern teknoloji, çalışma alanlarını küresel bir izleyici kitlesine taşımaya çalışan işletmeler için bunu daha da kolaylaştırmaya katkıda bulunur. Böyle bir karar, gelirinizi önemli ölçüde artırabilir ve markanızı genişletebilirse de, herhangi bir uluslararası işte birçok mücadele ve engel ortaya çıkar.

İşinizi yurtdışına çıkarmadan veya uluslararası iş yapmayı düşünmeden önce, kendinizi bu zorluklara ve engellere hazırlamanız ve sizin ve iş türünüz için neyin işe yarayacağına karar vermeniz gerekir. Bu kılavuz, bir girişimcinin küresel olarak iş yapma konusunda bilmesi gereken her şeyi açıklamaya adanmıştır, bu yüzden okumaya devam edin.

Uluslararası Çalışmayı Ödeyebilir misiniz?

Uluslararası iş yapmak size daha pahalıya mal olur; seyahat, ofis alanı, uluslararası telefon görüşmeleri ve uluslararası ticaretle birlikte gelen diğer masraflar gibi şeyler için ödeme yapmanız gerekir. Uluslararası olarak çalışmak, şirketiniz nakliye hizmeti sunuyorsa nakliye ücreti ödeyebileceğiniz anlamına da gelir. Ayrıca, denizaşırı nakliye sigortası ve iyi bir nakliye şirketi kiralamak da dahil olmak üzere, denizaşırı nakliye ile gelen genellikle gizli maliyetler vardır . Uzun kredi uzatma süreleri isteyen uluslararası alıcılar için hazır mısınız? Böyle bir mali yüke hazır değilseniz, bu, nakit akışınızla ilgili sorunlara yol açabilir. Karar vermeden önce bu harcamaları göz önünde bulundurun ve bunları uluslararası çalışmanın getireceği potansiyel kâr veya kazançlarla karşılaştırın.

 

Fizibilite ve İletişim

Yurtdışında hedeflerinizin ne kadar ulaşılabilir olduğuna ve işleri halletmenizin ne kadar süreceğine bakmanız önerilir. Bu, iş planınız olarak adlandırılır ve herhangi bir uluslararası iş fikrini düşünmeden önce yurtdışındaki fizibilitesini değerlendirmek önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, küreselleşen endüstrilerden diğer kişilerle ağ oluşturmak ve ardından başarılarını kazanmak için ne yaptıklarını öğrenmek için başarılarını değerlendirmektir. Farklı dil ve kültürel engelleri aşmak ve iş iletişimlerinizi doğru şekilde yönetmek için küresel bir çeviri ajansı ile ortak olmak veya çalışmak da önemlidir . Bu engeller, birçok endüstrinin kapanmasının veya yurtdışında başarılı olamamasının nedeni olabilir; iletişim, müşteri hizmetlerine ulaşmanın anahtarıdır ve onsuz ürününüzü satamazsınız.

 

Gerekli Çalışma İzinlerinin Alınması

Uluslararası çalışma alanınız için gerekli evrak işlerini hazırlamak, işinizi götürmek istediğiniz ülkeyi ziyaret etmek kadar önemlidir. Her ülkenin bu belgeleri uygulamak ve elde etmek için kendi özel yasaları ve yükümlülükleri vardır . Gerekli izinlerin ne olduğunu öğrenmek için, işinizi kurmayı düşündüğünüz ülkedeki dışişleri departmanı ile iletişime geçmeniz gerekir. Yasal olarak çalışmanızı sağlamak için gerekli vizeyi aldığınızdan ve gerekli tüm iş izinlerini bir araya getirdiğinizden emin olun.

Hedef Pazarı Belirleyin

İşletmenizin başarısı için en önemli faktör, bu hizmeti veya ürünü talep eden bir pazarın varlığıdır. Hizmetlerinize talep olmazsa işiniz gelişmez. Bu nedenle, girdiğiniz pazarı incelemeli ve potansiyel alıcılar ve müşteriler hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz. Örneğin, bazı ülkelerdeki tüketiciler ürünlerini büyük miktarlarda satın almıyor ve küçük ürünleri tercih ediyor. Bu pazarlarda malları toplu olarak satmak, işletmeniz için çok fazla satış sağlamayacaktır. Hedef pazarı analiz etmeyi ve ürününüzü sınıflandırıp ona yer olup olmadığını öğrenmeyi hedefleyin.

 

Farklı Problem Çözme Stratejilerini Düşünün

Yurtdışında işinize başlarken, çözülmesi daha uzun süren daha karmaşık iş sorunlarına hazırlıklı olmanız gerekir. Kendi ülkenizdeki iş sorunlarının üstesinden gelmek, bir e-posta veya metin göndermek veya iş ortaklarıyla yüz yüze görüşmek ve sorunları çözmek için uçakta birkaç saat geçirmek kadar basittir. Bununla birlikte, uluslararası bir işletme yönetiyorsanız, müşterilerinizle tanışmak ve iş sorunlarını ele almak çok daha uzun sürecektir. İletişimlerinizi basitleştirebilecek ve işle ilgili sorunlarınızı zamanında çözmenize yardımcı olabilecek bir orta yol stratejisi bulmanız gerekir. Tonlarca para ödemeden veya çok fazla zamana mal olmadan sizi doğrudan iş ortaklarınıza bağlayan bir platform kullanmayı düşünün.

Uluslararası olarak iş yapmak, yatırımcıları yerel bir işletme yönetiyorsanız ortaya çıkmayacak birçok iş zorluğuyla tanıştırır. Böyle bir kararı düşünmeden önce zihinsel ve finansal olarak hazırlanmalıdır. Girdiğiniz hedef pazarı değerlendirmeli ve iş türünüzün denizaşırı alıcılar ve tüketicilerle iletişim kurabildiğinden emin olmalısınız. Ek olarak, bir yatırımcı olarak, işinizin değiştiği ve daha pahalıya mal olduğu yabancı bir ülkede uluslararası bir iş kurmanın mali yükünü kaldırmaya hazır olduğunuzdan emin olmalısınız.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.

Yorum Yaz