Yazmanın ruh sağlığınız için faydaları

Kendini ifade özgürleştiriyor. Yürürken, sanatta, müzikte veya sözlerde deneyimleseniz de, hissedeceksiniz. Strese meydan okumak ve stresli durumlarla yüzleşmek için kullanabilirsiniz. Kendini ifade etme aynı zamanda kişinin kendini kabul etmesini de teşvik eder ve hem bedeni hem de zihni güçlendirir. Aşağıdakiler, profesyonel lisans tezi yazarları tarafından hazırlanmış yazmanın türleri ve faydalarından bazılarıdır :

 

Yapılandırılmamış İfade Edici Yazma

Pennebaker ve meslektaşları tarafından 1980’lerde terapötik bir uygulama olarak tanıtıldı ve şöyle devam etti:

 1. En derin duygularınızı ve aynı zamanda başa çıkması son derece zor bulduğunuz ve hayatınızı yaralayan bir durum hakkındaki düşüncelerinizi not alın.
 2. Biraz ara vermeden 20 dakika yazmaya devam edin.
 3. Yazım ve grameri unutun. Ayrıca fikir akışını da unutmalısınız. Belirli bir konu veya senaryo hakkında aklınıza gelenleri yazın.

Yapılandırılmamış ifade edici yazı, kafanızı rahatsız edebilecek sorunları ortaya çıkarmak içindir. Belirli bir amaç olmadan düşüncelerinizden yararlanmanıza yardımcı olur. Aklınızdan geçen her şeyi kağıda indirmek gibi geliyor.

Yazılan materyaller korunabilir veya imha edilebilir. Özellikle ham duyguların dahil olduğu düşünce kalıplarını anlamanıza yardımcı olurlar. En iyi, uğraşmanız gereken bir dırdır sorununuz olduğunda işe yarar. Bir kez yazarsan, kafandan ayrılır. Kağıdı yaktıkça, bilinçli zihninizden kaybolur.

 

Şükran Yazma

Bir tutulması şükran günlük aklın sağlık durumu hakkında olumlu bir etkiye sahiptir. İyimserlik bundan kaynaklanabilir ve tatmin edici bir ruh hali tamamen yaratılabilir. Minnettar olarak gördüğünüz şeylere odaklanan günlük veya haftalık bir şükran günlüğünüz olabilir. Ayrıca minnettarlık mektupları da vardır ve bunu aşağıdaki şekillerde başarabilirsiniz:

 1. Mektubunuza hitap etmek istediğiniz kişiyi seçin. Yazılı parçayı göndermeniz gerekmez, ancak istediğiniz zaman gönderebilirsiniz.
 2. Bir düşünün ve bu birey için minnettarlık bulduklarınızı not edin.
 3. Bu alıştırmayı belirli bir süre boyunca tekrarlayın ve ele alınacak farklı bir kişi seçimi olabilir.

Şükran yazı malzemeleri yazının konusu ile paylaşılabilir. Bir anı yazarken olduğu gibi ileride başvurmak üzere saklanabilirler.

Minnettarlık yazmak, yaşam ve insanlar hakkında daha olumlu olmanıza yardımcı olur. İnsanları hedef alırken, onları daha iyi görmeye başlarsınız çünkü hayatınızı daha iyi hale getirirler. Pozitiflik sizi sosyal, fiziksel ve duygusal olarak daha sağlıklı bir insan yapar.

 

Depresyon için İfade Edici Yazma

Birleştirildiğinde, duygusal kabul ve ifade edici yazı, depresyon belirtilerini serbest bırakmada çok önemli etkilere sahip olabilir. Öte yandan, etkileyici yazma, şiddetli depresyon belirtileri olanlara pek yardımcı olmaz. Hafif semptomlarınız varsa, şunları yapmayı düşünün:

 1. Yazarken bir gözlemcinin duruşunu alın. Ortaya çıkan zor duygular olabilir. Onlara yargılamadan tanık olun.
 2. Zorluklarla karşı karşıya kaldığınızda, sıkıntının tepkilerini seviyelendiren bir paragraf yazın. Kendinizi suçlamanıza son derece yardımcı olacaktır.

İnsanları ve durumları daha net görmenize yardımcı olur. Yanlış kişileri suçladığınızı veya problemi çözmek için uygunsuz bir yaklaşım benimsediğinizi keşfedebilirsiniz. Mağdurların depresyonun kaynaklarını ve seyrini belirlemelerine yardımcı olmak açısından özellikle önemlidir. Durumun net bir resmiyle, bir çözüm bulmak daha kolaydır.

 

TSSB için etkileyici yazı

Araştırmacılar, TSSB için anlamlı yazmanın şiddetini azalttığını bulmuşlardır . Koşullarla karşı karşıya kalırsanız, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 1. Her gün en az 30 dakika yazma eğiliminde olun ve en az beş gün bu eylemi taahhüt edin.
 2. Yazınızın yansıması şimdiki başlıktan olmalıdır. Travmayı şimdi oluyormuş gibi hayal etmekten kaçının. Güvenli bir modda yazın.
 3. Aklınızda kronolojik olarak görünen olaylar hakkında ayrıntılı gerçekleri verin. Tüm düşüncelerinizi ve duygularınızı yazınıza dahil etmeyi unutmayın.
 4. Yazma sürecinde yargılayıcı olmayan bir gözlemci olarak kalın.
 5. Bir sonrakine atlamak yerine, diğer yazılarınızda bahsettiğiniz olayı tekrar ziyaret edin.

Not yazarken takılırsanız, rahatlayın, arkanıza yaslanın ve cevaplamak için kendinize şu soruları verin. EMDR veya Göz Hareketi Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Somatik Deneyimi oluşturan somatik psikoterapi öğrenimlerine dayanırlar. Yukarıdakiler, beynin çalışma şeklini etkileyen travma ve travmatik durumlarda iyi çalışır. İşte sorular:

 1. Sonra ne oldu?
 2. Orada sana yardım edecek kimse var mıydı? Öyleyse onlar kimdi?
 3. Etkinlikte veya sonrasında güvende miydin? Öyleyse, güvende olduğunuzu ne zaman anladınız?

 

Ruh sağlığınızı geliştirmek için yazmayı nasıl kullanıyorsunuz?

Yazmak gerçek bir insan gerektirir. Kağıda koyduğunuz bilgiler doğru olmalı ve gerçek sorunu temsil etmelidir. Durumu olduğu gibi yakalayamazsanız, yanıltıcı ve aldatıcı bir sonuca varırsınız. Sorununuza kalıcı bir çözüm bulma becerinizi etkiler.

Hayatınızı etkileyebilecek tekrarlar ve kalıplar oluşturmak için yazınızı gözden geçirin. Belgelerinizden, depresyona veya olumsuz tepkilere neden olan tetikleyicileri tanımlayacaksınız. Onlardan kaçınabilmeniz veya daha iyi yönetebilmeniz için bu tetikleyicilere karşı bilincinizi yükseltir. Kararınızı verirken resmin net olması için durumları doğru bir şekilde yakalama ihtiyacını açıklar.

Yazılı materyal ile yaptığınız şey, yazmanın ruh sağlığınız için değerini belirleyecektir. Oluşturduğunuz olumsuzluklar üzerinde mi duruyorsunuz yoksa rotanızı değiştirip olumluya mı döneceksiniz? Vahiy, insanlara ve durumlara karşı daha temkinli olmanıza yardımcı oluyor mu yoksa intikam alacak mısınız?

Yazmak içinizde pozitif enerji uyandırmalıdır. Size hayatınız hakkında netlik verir ve onu geliştirmek için daha olumlu adımlar atmanıza yardımcı olur. Terapi amacıyla yazarken, materyaller, olumsuz yönlerin hayatınızdan çıkarılması ve ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Rahat bir nefes almanızı ve zihinsel baskıyı azaltmanızı sağlar.

About İbrahim Berkay

2000 yılında bilgisayar programcılıpı fakültesinden mezun olduktan sonra sektörde çeşitli bilişim firmaları ve kurumsal yapıların bilgi işlem departmanlarında hizmet verdikten sonra 2013 yılından bu zamana kadar sunucuyeri firmasında sistem mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yaz