LinuxMind

Linux Mint Nedir?

 

Açık kaynaklı ve topluluk tabanlı bir Linux dağıtımı olan Linux mint, Debian ve Ubuntu işletim sistemlerinin çekirdek mimarisi üzerine temellendirilmiştir. İlk olarak 2006 yılından yayınlanan sistem, büyük bir topluluğu üzerine çeker. Ve akıllara neden linux mint? Şeklinde sorular takılır. Kısa zamanda en tercih edilen Linux dağıtımlarından biri olur.

Linux Mint Tercih Sebebi

 

İşletim sistemi standart Windows’a çok fazla benzeyen Chinnamon olması çok fazla tercih edilmesinin ana nedenidir. Ayrıca kurulumu ve kullanımı da oldukça basittir. Sistem bilgisayar kullanıcılarına kur ve çalıştır şeklinde hazır paketler olarak geliyor. Bu da kimler linux mint kulanmalı? Sorusuna çok geniş bir kesim olabilir, şeklinde yanıtlar verilmesini sağlıyor. Yani kullanıcıların ihtiyacı olabileceği her şey düşünülmüş ve Adobe Flash gibi uygulamalar sistem içerisinde kullanıma hazır olarak sunulmaktadır. Bu yazılımlar arasında GIMO, Pidgin, LibreOffice gibi yazılımlarda bulunuyor.

Linux Mint Nasıl Kurulur?

 

Kurulumu Windows kadar kolay olmakta ve neden linux mint? Sorularının kullanıcı tarafındaki en önemli yanıtı olmaktadır. Ubuntu tabanlı dağıtımlara benzer aşamaların takip edildiği kurulum yalnızca birkaç adımdan oluşmaktadır. Özellikle Türkçe dil desteği sunması ile anlamadığınız sorunlar olmadan kolayca kurulum sağlanabilir. CD ya da flash üzerine yazdırabildiğiniz kurulum medyası, bilgisayarınızı boot kaynağı birincil olacak şekilde yeniden başlatarak Linux mint masa üstü gelmesi ile kurulum başlayabilir. Bu alanda kimler linux mint kullanmalı? Sorusunda cevap herkes olabilir. Çünkü kurulum, kullanım olarak oldukça pratik olan sistem, pek çok programı hazır bir paket halinde getirdiği için özellikle ev kullanıcıları için sorunsuz çalışan bir sistem sunacaktır.

 

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.