fbpx

Vds Sunucu

İnternet sitesi ile ilgilenen ve sitesini barındırmak için barındırma alanı arayan çoğu kişi VPS nedir ve VDS nedir sorularını mutlaka kendi kendilerine sormuşlardır Sorularınızın cevabı bu sayfada.

VDS SUNUCU 1

 • 4 Çekirdek İşlemci
 • 200gb SSD Disk
 • 8GB Garanti Ram
 • 200 Mbit/s port
 • Limitsiz Trafik
 • Almanya Lokasyon
 • Linux İşletim Sistemi

$12/ay

VDS SUNUCU 2

 • 8 Çekirdek İşlemci
 • 400gb SSD Disk
 • 16GB Garanti Ram
 • 400 Mbit/s port
 • Limitsiz Trafik
 • Almanya Lokasyon
 • Linux İşletim Sistemi

$22/ay

VDS SUNUCU 3

 • 8 Çekirdek İşlemci
 • 800gb SSD Disk
 • 30GB Garanti Ram
 • 600 Mbit/s port
 • Limitsiz Trafik
 • Almanya Lokasyon
 • Linux İşletim Sistemi

$36/ay

VDS SUNUCU 4

 • 10 Çekirdek İşlemci
 • 1600gb SSD Disk
 • 60GB Garanti Ram
 • 1000 Mbit/s port
 • Limitsiz Trafik
 • Almanya Lokasyon
 • Linux İşletim Sistemi

$65/ay

Vds Satın Al (Vds Fiyatları)

TR VDS SY -5
TR VDS SY – 4
TR VDS SY-3
TR VDS SY -2
TR VDS SY-1

Vds Sunucu Nedir?

2banner

VDS ve VPS; bir sunucunun bazı özel programlar kullanılarak kendinden daha küçük sanal sunuculara bölünmesine denir.

VDS Sunucu Nedir?

VDS sunucu nedir? sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağız. VDS; Virtual Dedicated Server kelimesinin kısaltılmış halidir. VDS sunucuların donanımsal olarak bölünmesi ile oluşur.

Bölünme işlemi sonrasıda oluşan VDS’ler birbirlerinden bağımsız ve farklı olarak, istedikleri işletim sistemini kullanabilirler. Ana sunucunun bölünmesi ile oluşan diğer VDS sunucular başka VDS sunucuya atanan özellik ve kaynaklar kullanamaz.

Bu durumda ana sunucudan atanmış herhangi bir VDS sunucuda eğer bir problem ( Aşırı kaynak tüketimi, VDS sunucuya yapılan saldırılar vs…) meydana gelmesi durumunda, diğer VDS sunucular bu problemden kesinlikle etkilenmezler.

VDS açılım olarak net bir şekilde Türkçe’ye çevrilemese de Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu olarak tanımlanabilir.

Son dönemin en popüler bulut sunucu hizmetlerinden biri olan VDS; esas olarak kullanıcılara bir sanal sunucuyu kiralama imkânı verir.

Yani VDS sunucuyu tercih eden bir kullanıcı kiraladığı VDS alan için, kendisinden başka kullanıcılar için kullanıma kapalıdır ve kullanıcı kendi isteklerine göre alanını dilediği gibi kullanabilir.

Örneklendirmek gerekirse; kullanıcı kendine ayrılan RAM miktarının tamamını kullanmasa bile RAM’i yine kendisine özel şekilde kalır ve kullanıma hazır olarak bekler. Böylece herhangi bir RAM kısıtlaması gibi problemler ortadan kalkmış olur.

Genel Bilgi ve Fiyatlandırma

Vds sunuculara sahip olmak için araştırılacak bazı sitelerden birisi sunucuyeri.com sitesidir. Sunucuyeri.com sitesi 2009 yılı itibar ile servis vermeye başlayan yeni nesil barındırma(hosting) servis operatörüdür.

VDS sunucu paket ve fiyatları şu şekildedir: örneğin sunucuyeri.com sitesinde 1 cpu + 1 gb ram+ 30 gb her + limitsiz trafik fiyatı sadece aylık 6 dolardır.

VDS ve VPS; bir sunucunun bazı özel programlar kullanılarak kendinden daha küçük sanal sunuculara bölünmesine denir.

VDS sunucu nedir sorusuna kısaca cevap vermeye çalışacağız. VDS; Virtual Dedicated Server kelimesinin kısaltılmış halidir. VDS sunucuların donanımsal olarak bölünmesi ile oluşur.

Bölünme işlemi sonrasında oluşan VDS’ler birbirlerinden bağımsız ve farklı olarak, istedikleri işletim sistemini kullanabilirler. Ana sunucunun bölünmesi ile oluşan diğer VDS sunucular başka VDS sunucuya atanan özellik ve kaynaklar kullanamaz.

1banner1 (1)

Vds Sunucu'nun Farkları

Sanal bir özel sunucu (VDS), kullanıcıların internet üzerinden yalıtılmış bir sunucu sağlamalarını sağlayan bir hizmet bulutu olarak sunulan bir altyapıdır. Şirket içi sunucuya benzer işlevsellik ve kaynaklar sağlar, ancak bir bulut servis sağlayıcısı tarafından kiralık olarak yönetilir. Bir VDS, sağlayıcının kaynak gereksinimlerine ve yeteneklerine bağlı olarak küçük tam ölçekli sunucu örnekleri sağlar. En popüler bulut hizmeti tekliflerinden biri olan VDS, Web uygulamalarını geliştirmek, dağıtmak ve barındırmak için kullanıcılara yönetilen ancak adanmış bir sunucu kiralama olanağı sağlar. Bir müşteriye tedarik edildikten sonra, bir VDS diğer müşterilerle paylaşılmaz ve dolayısıyla çok kiracılık sunmaz. Vds sunucu’nun diğer sunucular arasındaki farklar nelerdir? Vds sunucu yeterince güvenli ve kaliteli midir?

VDS Sunucu ile VPS Sunucu Arasındaki Güvenlik Farkı

Web sitenizin kendi alanında barındırılması, komşularınızın ne yaptığını veya başkalarının komşularınız için neler yaptığı hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Örneğin, paylaşılan bir barındırma planındaysanız ve komşularınız dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısı alıcısı ise, bu saldırının sitenizi de etkileyeceği kesin. VPS veya özel planlar ile komşularınızın sizi herhangi bir sıkıntıya sokma olasılığı çok düşük.
Bununla birlikte, daha yüksek bir güvenlik gereksiniminiz varsa, VDS sunucular kendileri için fiziksel adalar olduğu için avantaj sağlar. VPS ve özel planların özel IP adresleriyle birlikte gelmesi muhtemeldir. Bu, sitenizin başka bir siteyle yanlış tanımlanmasını, e-posta pazarlaması için avantajlar sunmasını, bir e-ticaret sitesi başlattığınızda ödemeleri ele almak için güvenlik sağlamasını daha az olası kılar.

VDS Sunucu ile VPS Sunucu Arasındaki Kaynak Toplama Farkı

VDS, sanallaştırmanın ilk günlerinde oluşturuldu, ancak popüler kullanımı yakalamayı başaramadı. VPS daha sonra yaratıldı, ancak daha fazla yazılım üreticisi terimini yazılımlarında kullandıkça geniş çapta yayıldı. İkisi de hemen hemen aynı şeyi başarsa da, VDS ile VPS arasında kaynakları nasıl tahsis ettikleri konusunda küçük bir fark var.
VPS’de kaynaklar bir araya toplanır ve yazılım özel sunucunun her bir örneğine uygun miktarları tahsis eder. Sınırlar olsa da, donanımın gerçekten barındırabileceğinden daha fazla örnek yüklemek için yaygın bir uygulamadır. Yönetici, tüm örneklerin aynı anda en yüksek noktada çalışmayacağını varsaymaktadır. VDS’de tahsis edilen kaynaklar sabittir, bu nedenle belirli bir donanıma yüklenen örneklerin sayısı, donanımın gerçek kapasitesini aşmayacaktır.

PERFORMANS

Klasik web hosting hizmetlerinde bütün web sayfaları fiziksel sunucu kaynaklarını kullanmaktadır. Bazı durumlarda kaynakların tükenebilir bu nedenle web sayfanızda yavaşlama olabilir veya daha kötüsü kapanabilir. Bu durum VPS ve VDS sunucularda engellenmiştir. VDS ve VPS sunucular bu olay tamamen ortadan kalmıştır çünkü her biri ayrı bir sunucu gibi çalışmakta ve kaynakları tamamen size ait olmasıdır.

BAGIMSIZLIK

Standart web hosting hizmetlerinde IP veya dosya erişimi eklemek için servis sağlayıcı desteği almak gereklidir. VDS ve VPS sunucuların her biri ayrı birer sanal ortamda olduğu için bu işlemeleri yapmak için servis sağlayıcı desteğine gerek yok çünkü bu sistemlerde yönetici siz olduğunuz için gerekli tüm işlemleri IP ekleme veya sunucu yeniden başlatma imkanını size sunmakta.

GÜVENLİK

VPS ve VDS sunucularında bütün kontrol size ait olduğu için sunucunuza bir başak kullanıcının erişme imkan verilmemektedir. Bu sunucunun tüm kontrolünün sizde olması ve size ait bir dosyada tutulmasın dolayı erişim izni sadece size verilmekte bu sayede güvenlik konusunda endişe etmenize gerek kalmamaktadır.

ÖLÇEKLENEBİLİRLİK VE MALİYET

VDS ve VPS sunucularda sistemsel büyümeleri çok daha kolay yapabilirsiniz. Çünkü bu ürünlerde kaynaklar genişletilebilir. Standart web hostinglerde ise büyümek bu ürünlere göre daha zordur. Maliyet söz konusu olduğunda ise VDS ve VPS sunucular büyük ölçekli web hostinglere ile aynı maliyetlere sahip ama fiziksel sunuculara oranla daha uygun bir maliyeti vardır.

FİRMA ÖZELLİKLERİ

Projeniz hakkında karar verip bütçe hazırlığını yaptıktan sonra sunucu kiralayacağınız firma hakkında bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz bu araştırmayı formları ve firma hakkındaki yazılara okuyarak yapabilirsiniz. Ama bu yazıların tamamının doğru olmadığını bilmelisiniz. Firmanın referanslarına bakın yapabiliyor iseniz referanslarda buluna firmalar ile iletişime geçip onlardan bilgi alabilirsiniz. Firmaların size sunmuş olduğu teknik destek bölümlerini inceleyiniz. Bunun için firmaların teknik destek bölümlerine atacağınız mail ile değerlendirme yapabilirsiniz. Burada soracağınız teknik sorulara verdikleri cevaplar ile firma alt yapısını ve hizmet kalitesini de sorgulamış olursunuz.

KONTROL

Standart web hosting hizmetlerinde nihai kullanıcıya sadece bir kontrol paneli verilmekte ve sunucu kontrolü kısıtlanmaktadır. VDS ve VPS sunucuda ise tüm kontrolün tamamı sunucu sahibine verilmiştir. Bu kontroller root erişimi, yazılım yükleme ve kaldırma yetkisi ve sunucu konfigürasyon dosyaları üzerinde değişiklik yapabilme yetkisidir.

VDS SUNUCU FAYDALARI NELERDİR?

Günümüzde VDS Sunucuların popülerliği önemli ölçüde artış göstermiş durumdadır. Artık kuruluşların büyük çoğunluğu web siteleri ya da uygulamalarının hostingi için VDS Sunucu gerektiğini biliyor.

VDS Sunucunun faydalarının anlaşılabilmesi için öncelikle VDS Sunucunun diğer seçeneklerden farklı olduğunun bilinmesi önemlidir.

Paylaşımlı hostingde host kullanıcısına, sunucunun bir bölümünü kiralar ve tüm kaynaklar ortak kullanım sunar. Bundan dolayı web sitenizin hızı aynı sunucuda yer alan diğer web sitelerinden etkilenebilmektedir.

Ancak VDS Sunucuda ise yine bir sunucuyu başkalarıyla paylaşırsınız. Fakat aynı zamanda yalnızca sizin hesabınız için ayrılmış olan garanti bir RAM ve CPU’nun varlığı söz konudur.

Faydaları Nelerdir?

VDS Sunucular özellikle de online bir şirket sahibiyseniz sizin için en ideal seçenektir. Yüksek iş yüküne sahip durumdaki web siteleri çok fazla trafik alsalar bile hızlı çalışabilirler. Peki, vds sunucu faydaları nelerdir? Bu sorunun pek çok cevabı bulunmaktadır. Bunlar;

– Sizin hesabınız için ayrılmış garanti nitelikte bir RAM ve CPU’nucuya sahip olmuş olursunuz.
– İhtiyacınız olan kaynakları kendiniz belirleme imkânına sahip olursunuz.
– Yalnızca kullandığınız kaynağın ücret bedelini ödersiniz.
– Güvenilir bir seçenek olma özelliği taşırlar.
– Düşük maliyetli bir kullanım imkânı sunar.
– Ölçeklendirilebilir.
– Kendini iyileştirebilen donanım barındırır.
– Üst düzey güvenlik sunar.
– Hızlı çalışır.

Satın Alma

Kullanmaya karar verdiğiniz VDS Sunucunuzun CPU, Ram, HDD özelliklerini kolaylıkla belirleyerek sipariş verebilme imkânınız bulunmaktadır. Üstelik de satın alma sonrasında yalnız bırakılmazsınız.

Tüm olası sorunlarınıza yönelik olarak 7/24 destek alabilirsiniz. Mevcut durumdaki sunucunuz uzman mühendisler sayesinde veri kaybı olmadan IHS’ye taşınır.

Tüm verileriniz VDS Sunucu içerisindeki tek bir yerde muhafaza edilir. Bu durum neticesinde de bir proje ya da doküman üzerinde rahatlıkla çalışabilirsiniz. Böylece ekip üyelerinizle çok daha rahat bir ortak çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

İhtiyacınız olan en iyi özellikleri içerisinde barındırması sayesinde sizi geleceğe bir adım önde taşır. Böylelikle Ödeyeceğiniz her kuruşun karşılığını fazlasıyla almış olursunuz.

Neden VDS Sunucu Tercih Edilmeli?

Bu tipteki sunucular kullanıcısına VDS Sunucuna koyacağı verileri seçme özgürlüğü tanır. Kullanıcı, yönetici erişimine sahip olduğu için dilediği kontrol panelini yükleyebilme olanağına sahiptir.

Erişim olanağında herhangi bir üst limit söz konusu değildir. Bundan dolayı da kullanıcının dilediği kadar kadar program ve uygulama yükleme imkanı söz konusudur.

Vds Yönetim Paneli Nedir?

Sanallaştrılmış sunucu anlamına gelen VDS sunucu barında ortamındaki özel bir sunucuyu taklit ederek çalışmaktadır. Bu tür sistemlerin kullanımında makinelere format atmak ve yeniden başlatmak manuel yapıldığında zaman almaktadır. Makine sayının fazla olması bu işlemlerin süresini daha fazla uzatmaktadır. Bu tarz durumlarda vds yönetim paneli nedir? sorusu ortaya çıkmaktadır. Vds yönetim paneli ile sunucular 7 gün 24 saat online olarak yönetilebilmektedir. Sunucu yönetimini basite indirgeyen bu paneller komut gerektirmeden sunucu üzerinde işlem yapabilme olanağı tanımaktadır. Güvenlik üst düzeyde olan bu sunucularda kontrol tamamen kullanıcıya aittir. Bir başka kullanıcının erişimine izin vermemektedir. Vds sunucuda kontrol tamamen vds kullanıcısına aittir.

Vds Yönetim Panelinin Özellikleri Nelerdir?

-Sunucuyu kapat butonu, sunucuyu kapatma özelliği sayesinde sunucu tamamen kapanmakta ve internet çıkışı gibi tüm işlemler durmaktadır. Bu işlem evdeki bilgisayarı kapatmak kadar kolay bir işlemdir.
-Sunucuyu başlat butonu, sunucu yalnızca kapalıyken sistemde belirmektedir. Bu buton özelliği ile kapalı sunucu tekrar başlatılabilir.
-Yeniden başlat butonu, sunucunun yeniden başlatılmasını sağlamaktadır.
– Root şifresi değiştir özelliği ile SSH erişiminde kullanılan root şifresi online olarak değiştirilebilmektedir.
-Hostname değiştir özelliği, sunucudaki hostname bilgisinin değiştirilmesine imkan tanır.
-İşletim sistemi kurulum özelliği sayesinde işletim sisteminin tekrar kurulmasını sağlar. Bu alandaki işlemler anlık ve online olarak yapılır. Bilgiler geri dönüşümsüz olarak silinmektedir. Bu neden ile bu işlemler dikkatli yapılmalıdır.

Vds sunucunun Faydaları Nelerdir?

Vds sunucuda kaynaklar ayrılmaktadır. Bu faydası sayesinde kaynakları kullanıcı kullansa veya kullanmasa da farklı bir sanal sunucuya yönlendirme yapmaz.
Yüksek trafik alan sunucular için en uygun seçenektir. Vds sunucular tek bir makinede birden fazla sanallaştırılmış işletim sisteminin çalışmasını sağlamaktadır. Bu faydası ile makinenin tekrar başlatılmasına gerek kalmadan başka sistemlerin de çalışmasına izin vermektedir.

En Çok Kullanılan Sunucu Kontrol Panelleri

-SolusVM en popüler ve en çok kullanılan sunucu kontrol panelidir. Sanallaştırılmış programlara tam ve eksiksiz destek sağlar.
-VMware Vsphere son teknoloji üretimi olan bu program çok güçlü bir altyapıya sahiptir.
-VMmanager yeni yayına giren ve çok büyük hacme sahip olmayan firmaların tercih ettiği bu sunucu kontrol paneli ticari linux tabanlı bir vps panelidir.