fbpx

Firewall

Firewall(Güvenlik Duvarı) Ve İşlevleri

İnternet güvenliği; çeşitli verilerin, bilgilerin, şifrelerin ve hatta bilgisayar donanımlarının başkalarınca kullanılmasını engellemektir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, artık her şey internet üzerinden halledilebilmektedir. Çocuklarımızın yanlış sitelere girişi veya bilgilerimize üçüncü şahısların erişimi gibi konular, güvenlik riski taşıyan unsurlardandır.

Üçüncü şahısların bilgisayarda, kredi kartı bilgilerine veya sosyal medya hesaplarına erişimi; kullanıcıya büyük zararlar verebilmektedir. Buna benzer birçok sorunun önüne geçebilmek için, internet güvenliği son derece önemlidir. İnternet, zararlı birçok yazılımın da dolaştığı bir yerdir. Dolayısıyla; internete bağlanan her bir cihaz da, teknik olarak bu tehlikenin altındadır.
Günümüzde üzerinde pek durulmayıp, es geçilebilen firewall yazılımları; aslında güvenliğimiz adına çok önemli bir konudur. Birçok insan, antivirüs uygulamaları ve yazılımlarının; tek başına güvenliği sağlayabileceğini ve yeterli olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden de, firewall yazılımını es geçmektedir.

Firewall(Güvenlik Duvarı) Nedir?

Firewall; bilgisayarları, tabletleri ve akıllı telefonları internette yer alan zararlı yazılım tehlikelerine karşı koruyan kalkandır.

Firewall; diğer adıyla, güvenlik duvarı olarak da bilinir. Bir ağa gelen ve giden paket trafiğinin kontrolünü sağlayan, donanım tabanlı bir ağ güvenliği sistemidir. Farklı filtreleme özellikleriyle, gelen ve giden paketler şeklinde; internet trafiğini kontrolü altında tutar.

Siber alanda yer alan çeşitli veriler bilgisayarlar, sunucular ve de router’lar arasında gezinmektedir. Firewall ise, bu verileri kontrol eder ve de güvenli olup olmadıklarını tespit eder. Güvenli olmayan her bir veriye karşı, sizi koruyabilir.

Günümüzde birçok insan, ayrı olarak bir firewall yazılımı kullanmamaktadır. Fakat bazı modern işletim sistemlerinde, temel özelliklere sahip olan bir firewall mutlaka bulunmaktadır. Ancak, bu noktada en güzel sonucu alabilmek için; ayrıca bir firewall yazılımı tercih etmek gerekmektedir.

Firewall Neden Kullanılmalıdır?

“Neden firewall kullanmalıyız?” sorusuna, yukarıda belirttiğimiz sebepler açıklık getirmektedir. Fakat bu sebepleri detaylarıyla incelemek, firewall kullanımının önemini daha net bir biçimde ortaya koyacaktır. Firewall kullanılması; kullanıcılar için, birçok açıdan güvenli bir internet deneyimi sağlamaktadır.

Uzaktan İzinsiz Erişime Karşı Kullanıcının Korunması

Bir internet kullanıcısının başına gelebilecek en korkutucu senaryo, izni olmadan bilgisayarının bir başkasının kontrolüne geçmesidir. Ancak doğru şekilde ayarlanmış bir firewall güvenlik duvarı olan bilgisayar, internet kullanıcısını bu tehlikeden koruyacaktır. Böylece bilgisayarınızın, başkası tarafından uzaktan erişilebilmesi tehlikesini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Ek olarak; bilgisayara yüklenmiş işletim sisteminin orijinal olması, bir diğer önemli konudur. Birçok işletim sisteminin içinde trojan, keylogger ya da farklı zararlı yazılımlar entegre edilebilmektedir. Zararlı bir işletim sistemi kurulduktan sonra, firewall kullanılması dahi kullanıcıyı güvende tutmayacaktır.

İstenmeyen İçerikteki Mesajların Engellenmesi

İnternet, insanları kandırarak zararlı yazılımları çeşitli sistemlere entegre etmeye çalışan insanlarla doludur. Firewall kullanmadığınızda, masum bir mesaj gibi görünebilen bir bağlantıya tıklamanız; geri dönüşsüz sorunlara sebep olabilir. Bir anlık bir dalgınlığınız yüzünden, bilgisayarın ya da dosyaların zarar görmesine neden olabilirsiniz. İyi bir firewall yazılımıyla, bu sorunun da önüne geçebilmek mümkündür. Çünkü öncesinde yazılım, size gösterilmek istenen söz konusu mesajın zararlı olduğunu algılayabilir. Neticede, daha en başından onu engelleyerek; sizi korumaktadır. Daha Güvenli Online Oyunlar

Günümüzde artık çevrimiçi oyunlar çok popülerdir. Çevrimiçi birçok oyun, günümüzde milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır. Buradan hareketle, zararlı yazılımların birçoğu da; öncelikli olarak çevrimiçi oyunlar vasıtasıyla kullanıcıları hedef almaktadır. Böylesi zararlardan korunmak adına, yine firewall yazılımlarının önemi çok büyüktür. Günümüzde hâlâ birçok oyunsever; genellikle firewall yazılımlarını, oyun oynamada bir engel olarak görmektedir. Fakat bu da, yanlış bir görüştür. Güncel ve popüler olan birçok firewall yazılımında çoğunlukla, “oyun modu” yer almaktadır. Yani hem oyun engellenmemekte ve hem de güvende oyun oynamaya devam edilebilmektedir. Uygunsuz İçeriklerin Engellenmesi

Firewall güvenlik duvarı vasıtasıyla karşı konulabilecek zararlı yazılımlar, bilgisayarınız için hiçbir zaman tehdit oluşturamayacaktır. Ancak Firewall, sadece bu özellikleriyle de sınırlı değildir. Zararlı olmasa bile; firewall aracılığıyla, kendi isteğinizle bir web sitesini ya da bir uygulamayı yasaklayabilirsiniz. Örneğin bir çocuğunuz var ve de çocuğunuzun bazı oyunlardan uzak durmasını istiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda da, gelişmiş bir firewall yazılımı sayesinde, gerekli tüm ayarlamaları yapabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında, çocuklar için uygun olmayabilecek tüm web sitelerini engellemek de mümkündür.

%d bloggers like this: