fbpx

Domain ve Alanadı Kaydı

Domain Sunucu Yerinden Alınır

Alanadınızı Arayın

Kayıt, Yenileme veya Transfer İçin Alanadınızı Girin

 • $9.5/yıl
 • $32.69/yıl
 • $16.98/yıl
 • $15.67/yıl
 • $14.26/yıl
 • $23.17/yıl

Domain Kayıt Sırasında Bilinmesi Gereken Genel Kullanım Koşulları

Alan Adı Kayıt ve Transfer Koşulları

 • İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlemesi maddesi altında 5651 no’lu yasa gereğince suç teşkil edecek hiçbir alan adı kaydı veya transferi yapılmaz.
 • Şirketimiz yasaya uygun olmayan alan adlarını haber vermeksizin silme yetkisini bünyesinde saklı tutar.

 

Alan Adın Kampanya Koşullarımız

 • Transfer işlemleri de kampanyalarımız sadece server hizmeti veya hosting hizmetini firmamızdan sağlayan kullanıcılarımız için geçerlidir.
 • Kayıt kampanyalarımız sadece .com veya .net alan adları için 1 yıllık alımlarda geçerlidir.
 • Alan adın kampanyalarımız her bir müşterimiz için 15 adet .com ve .net alan adları ile sınırlıdır.
 • Müşterilerimizin 15 alan adından fazla kayıt yaptırmak için müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmesi gerekmektedir.
 • Alan Adlarını yenilenmesi sırasında güncel yenileme fiyatları geçerli olacaktır.
 • com yaptığı tüm kampanyalar ile ilgili olarak değişiklik hakkına sahiptir.
 • Alan Adı transfer veya kayıt esnasında kampanya kurallarına uygun olmayan işlemlerde kampanya esnasında sağlanan indirim bedeli ürün sahibinden tahsil edilecektir.

 

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan Adı (Domain) web üzerinde rakam veya kelimelerin kayıt edildiği adlardır. İnternet sayfalarının kendilerine ait bir adresi yani kendisini tanımlayan bir adı olmak zorundadır.

Sunucuyeri.com bir alan adıdır, bu alan adı DNS protokolleri ile bir hosting hizmetine bağlı olarak IPv4 veya IPv6 adresleri üstünden yayın yapar. Her internet adresinin bir alan adı olması zorunludur.

Alan Adı olmadan web sayfaları IPv4 ya da IPv6 adresleri üzerinden yayın yapar buda tercih edilen bir seçenek değildir. Böyle bir durum istenilen kitleyi ulaşmayı zorlaştırır.

Alan Adı aynı zamanda firma sahibin veya sizin internet üzerindeki kimliğinizdir. Firmanız ya da siz internet üzerinde yer almak istiyorsanız mutlaka bir domain  (alan adınız) edinmeniz gerekmektedir. Domain adınızın yapmak istediğiniz işe uygun ve kolay hatırlanabilir olmasına çok önemlidir. Halen kendinize veya firmanıza ait bir alan adı almadıysanız en hızlı bir şekilde bu işlemi yapmanızı öneririz.

Bir çok firma geçmişte bu işlemi yapmadığı için çok yüksek meblağlar ödemek zorunda kalıyor ya da yaptıkları işe uygun olmayan isimler alarak web üzerinde kendilerini kullanıcılarına tanıtmak zorunda kalıyor. Bu ise firmaların veya kullanıcıların internet üzerindeki tanıma olanaklarını oldukça zayıflatıyor.

 Alan Adları genel olarak iki kategoriye ayrılır:

 • Global Alan Adları;

Bu Alan Adları Amerika Birleşik Devletlerin’ de bulunan ICANN Şirketler Birliğine kayıtlı firmalardan edinilebilir. Burada geçerli olan kural ise alan adına ilk başvuranın başvurusu kabul edilir. Bu ise bu alan adına hiçbir ilişkisi olmasa bile ilk kaydeden kişinin bu alan adı üzerindeki tüm haklara sahip olmasıdır. Bu durumda ise alan adı sizden daha önce alınmış ise bu alan adını almak isterseniz satış haklara sahip kullanıcıya çok yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyorsunuz fakat yapacağınız proje için farklı bir domain adı almak zorunda kalırsınız.

Global alan adlarında kayıt sırasında her hangi bir belge istenmemektedir buda tüm kelimeler için alan adı alınabilmesini sağlıyor. Örneğin yaşadığınız şehrin, bölgenin, ünlü isimleri, sektörel terimlerin gibi bir çok şeyin kayıt edilebileceğini unutmayınız. Bunun neden böyle olduğunu soracak olursanız bu işlem aslında tamamen ticari bir içeriktir bu alan adlarının ilerde çok para edileceği düşüncesi ile kayıt edilmektedir. Global alan adı uzantılarına göre sınıflandırılır en çok kullanılan uzantılar ise .com, .net ve .org dir. .com ve .net uzanatıları genel olarak fiyatı en düşük uzantılardır bu yüzden bulunması en zor domainadı.com yada alanadı.net uzantılarıdır.

 • Ulusal veya Bölgesel Alan Adları

ulusal alan adları da global alan adları gibi aynı uzantılara sahiptir aralarındaki fark ise bu alan adalarının sonuna tescil edildikleri ulusa ait internet takısını almasıdır. Kişi alan adını Türkiye’den almış ise  sonuna .tr uzantısı gelir. Ülkemizde tescil işlemini yapan ve yürüten kurum Orta Doğu Teknik Üniversitesi’dir. Ulusal alan adlarında ilk başvuran alır ilkesi geçerli değildir. Bu domainlerde belge istenmektedir ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi kendisine verilen yetki ile ülkemizde com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılı alan adlarını tescil etmektedir.

domain2

Yeni Nesil Alan Adı Uzantıları

Yapacağınız tüm yeni projeleriniz için oluşturacağınız web sayfalarınızın yeni nesil Alan Adı uzantılarını en iyi fiyata kaydedebilirsiniz. Örnek olarak com, net, org gibi.

Kolay Kontrol Paneli

Kullanıcı dostu ve Türkçe kontrol panelimiz sayesinde Alan Adlarınız ile ilgili tüm işlemlerinizi sorunsuz ve hızlı bir şekilde yönetebilir ve sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

7/24 E-mail ve Telefon Desteği

Gelişmiş kullanıcı panelimiz sayesinde alan adlarınız ile ilgi tüm bilgilere ve ihtiyacınız olan her işleme 7/24 E-mail, telefon, canlı destek veya ticket yöntemlerimiz sorularınıza en hızlı çözüm sunulur.

Domain Kilitleme Sistemi

Gelişmiş Kullanıcı panelimiz sayesinde Domain Adlarınızı EPP kodu olmadan olma dan başka bir yere transfer edilemez bu kodu ise sadece sizin alabileceğinizi unutmayın bu sayede domain adınız koruma altında olur.

Sabit Yenileme Fiyatı

Almış olduğunuz Alan Adlarınızı yenileme süresi geldiğinde asla farklı bir fiyat çıkmayacağını garanti ederiz. Bu ise sahip olduğunuz Alan Adlarınızın her zaman sabit bir fiyata sahip olması demektir.

Ücretsiz Whois & DNS Yönetimi

Kullanıcı dostu yönetim panelimiz sayesinde Alan Adlarınızın DNS yönetimi Whois gizleme EPP (Transfer Kilidi) gibi tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede Alan Adlarınızı istediğiniz şekilde yönetirsiniz.

Domain Adınızı Tescil Etmek Size Neler Kazandırır?

Domain adınızı tescillerseniz hem işletmenize hem de projenize değer katar ve bu sayede yaptığınız iş ile ilgili ön plana çıkmanızı sağlar.

 • Markanızın bilinirliliği artar ve hedef kitlenizi genişletmiş olursunuz buda işlem hacminizi artırır.
 • Alan Adınızı tescil etmek kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarır ve müşteriler ile iletişime geçekken kendi markanızın mail adresini kullanabilirsiniz.
 • Alan Adınızı tescil ettirmek işinizi web ortamına taşımanıza ve güvenilir olmanıza yardımcı olur. Bu ise size daha fazla ürün satma olanağı sağlar.
 • Markanızı tescil ettirmek kendinize ait kişisel bir marka oluşturmanıza ve tanımanıza yardımcı olur.

 

 

Domain adı tescili ile ilgili tüm sorularınızın cevapları burada

 • Domain Adı Tescil Nedir?

Domain Adı web siteniz gerekli olan ismin bir servis sağlayıcı tarafından size verilen internet adresidir. Domain adları teknik olarak bir ip üzerinden çalışmaktadır. Ama sizlerin bu ip adresini web sitenizin internet ortamında kullanıcılarınıza vermeniz çok güzel görünmediği için bu ip adresleri harflere dökülerek sizler verilir.

Almış olduğunuz bu Domain Adını tescil ettirmek sizin için çok değerli olacaktır. Alan adınızı tescil ettirmek sizin domain sahibi olduğunuzu ve kullanım süresi boyunca sizin adınıza kaydedilmesini sağlar ve başka kişi veya firmalar tarafından kullanılmasını engeller. Bu tecil ICANN tarafından protokoller ile güvence altına alınmıştır. Bu güvence ile domain adı üzerindeki özlük ve yönetim haklarınız teminat altına alınmıştır.

 • Domain Adı Tescil Siparişim Ne Kadar Sürede Aktif Edilir?

Domain Adı Tescili için yapmış olduğunuz başvuru için şayet ödemelerinizi kredi kartı ile yaparsanız ödemeniz hızlı olduğu için siparişiniz anında onaylanır şayet ödemlerinizi EFT veya Havale yöntemi ile yaparsanız ödeme onayınız için banka kontrolü yapılması gereklidir buda bankaların çalışma saatleri dışında olmayacağı için operatör ödemeyi teyit etmesi gereklidir.

 • Domain Adı Tescilinden Sonra Belge Talep Edilir mi ?

Bazı ccTLD ve özel domain adı uzantılarında tescil esnasında belge ibraz edilmesi istenmez. Örnegin (.com, .co, .ca, .es,.eu gibi). Fakat bazı ülkelerde hak sahiplerini korumak için belge talep edilir, belge ibraz edilmeme durumunda tescil işlemi iptal edilecektir. .tr uzantılı domain adlarında tescil sırasında bu belgeler talep edilmektedir.

domain1

Hangi Domain Adı Uzantısını Almalıyım?

Genelde en çok tercih edilen alan adı uzantıları.COM ve.NET gelmektedir. Web sayfanız için bu uzantılardan her hangi birini kullanabilirsiniz. Alan Adınızı alırken yapacağınız işe uygun ismini seçmeniz ve bulunduğunuz ülkeye göre domain uzantınızı almanız sizin için iyi olacaktır.

Kullanım amaçlarına göre domain uzantıları;

.org :  organizasyon firmaları içindir
.info :  infografik,analiz yada bilgi kütüphaneleri içindir
.edu : üniversite ve diğer eğitim kurumları içindir
.gov : Devlet kuruluşları içindir
.store : E-ticaret siteleri ve projeleri içindir
.tech : Teknoloji içeriğe sahip web siteleri içindir
.blog : Blog ve içerik siteleri

Domain Adı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Domain alırken alacağınız domain isminizin web sitesi içeriğine uygun olmasına ve anahtar kelimelinizle uyumlu olması hem akılda kalıcı hem de Google aramalarında sıralamanızdan yükselmenize yardımcı olur.

Alacağınız domain isminin marka tescili olup olmadığına dikkat edilmelidir. Domain alınırken domain adının doğru şekilde yazılmış olduğundan emin olunuz çünkü domain alımlarında ücret iadesi yapılmamaktadır.

Bunların yanı sıra Whois bilgilerinizi de tam ve eksik olması gerekmektedir aksi takdirde ICANN tarafından düzgün olmayan Whois bilgisine sahip domain adları askıya alınabilmekte ve bununla birlikte işlemleriniz uzamaktadır.

Domain Adımı Nasıl Transfer Edebilirim?

Üzerinize kayıtlı olan tüm alan adlarınızı kayıt tarihiden 60 gün sonra veya kayıt bitiş süresine 45 gün kala transfer edebilirisiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Alan Adı Domain Transfer sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Domain Satın Aldım, Web Sitemi Nasıl Kuracağım?

Domain adını satın aldıktan sonra size sunmuş olduğumuz hizmetleri inceleyebilirsiniz ve size en uygun hosting paketini veya VDS ürünlerinden biri seçebilirsiniz. Sunucuyeri hosting paketlerimizde “WordPress, Joomla, Abente Cart, OpenChart v.s.” gibi kolay kurulum içeren özellikle web sitenizi hiç bir kurulum bilgisine sahip olmadan kolayca kurulumunuzu yapabilirsiniz. Vermiş olduğumuz tüm hizmetlerimiz için Genel Kullanım Koşullarımız ve Kullanıcı Sözleşmemiz’e  ilave olarak alt bölümde yazılı olan domain kullanım koşulları geçerlidir.

%d bloggers like this: