fbpx

cPanel SSL Sertifikası

Web siteniz için güvenliğe mi ihtiyacınız var? Bunun için işe SSL sertifikası Https yükleyerek başlayabilirsiniz. HTTPS nasıl yapılır?cPanele SSL Nasıl Yüklenir?

Cpanel SSL Sertifikası Paket ve Fiyatları

Türü Şifreleme Teslim Süresi Ücretsiz Kurulum WildCard Mobil Uyumluluk Yeşil Bar Onay Türü
Essential (DV) SSL 256Bit Hemen ok ok ok ok Domain Sipariş
Essential (DV) SSL 256Bit Hemen ok ok ok ok Domain Sipariş
Essential (DV) SSL 256Bit Hemen ok ok ok ok Domain Sipariş
Essential (DV) SSL 256Bit Hemen ok ok ok ok Domain Sipariş
Essential (DV) SSL 256Bit Hemen ok ok ok ok Domain Sipariş

Ssl Sertıfıka Çeşıtlerı Nelerdır?

SSL sertifika çeşitleri nelerdir? sorusu sorulduğunda SSL sertifikaları güvenlik işlevlerine ve gelişmişlik seviyelerine göre 3 çeşide ayrılır şeklinde bir cevap verilebilir. Bunlar;

1-DV  (Domain Validation) SSL sertifikası

2-OV (Organizational Validation) SSL sertifikası

3-EV (Extended Validation) SSL sertifikası

Bu sertifikaların her biri farklı özelliklere sahiptir.

 

SSL Sertifikalarının Özellikleri

DV (Domain Validation) SSL Sertifikası: Yalnızca sunucu alan adının doğrulanmasını sağlar. Güvenlik düzeyi düşüktür. Bu sebeple fiyatları da oldukça ucuzdur. OV (Organizational Validation) SSL Sertifikası: En sık tercih edilen sertifika programıdır. Hem alan adını hem de giriş yapılan sunucuyu ayrı ayrı kontrol eder. EV (Extended Validation) SSL Sertifikası: Fiziksel kontrolün yanı sıra alan adı, giriş yapılan sunucu, giriş yapılan kurum gibi çeşitli güvenlik korumasına sahiptir. Koruma yelpazesi oldukça gelişmiştir.

 

SSL Sertifikaları Hangi Bilgileri İçermektedir?

SSL sertifikaları genel olarak sertifikanın sahibi olan kurumun adını içermektedir. Ayrıca, sertifikalarla ilgili son kullanma tarihi ile seri numaralar da bilgiler arasındadır. Sertifika üzerinden sertifikanın yayınlandığı kurumun elektronik imzası da yer almaktadır.

6banner

Sertıfıka Zıncırı Nedır Ve Nasıl Olmalıdır?

Genel çerçevede sertifikaların doğrulaması yapılması adına umumi bir anahtar gereklidir. Aynı zamanda bu umumi anahtarların doğrulanması için de yine sertifika gerekir. Yani bu durum sistem çatısı altında zincirleme olarak sertifika- anahtar- sertifika olarak devam eder ve buna göre işlemler yapılır. İşte burada sertifika zinciri nedir ve nasıl olmalıdır? sorusunun cevabı çıkmaktadır. Birbirini takip eden zincir kapsamındaki bu sistem sertifika zinciri olarak bilinir. Yani burada sertifika onayı için bir sertifika gereklidir. Ve aynı şekilde onun onayı için de yine bir sertifika elde edilmelidir.Bu sistem belli bir süreç sonunda biter ve belirli bir kaynak bünyesinde yeniden başlatılır. Ardından yine bu süreç aynı şekilde sertifika anahtar ve sertifikası seçeneği dahilinde devam eder.

Kod İmzalama Sertıfıkası Nedır?

Hazırlanmış olan bir program adına yazılmış kodların, aynı zamanda bu kod öbeklerinin sizin tarafınızdan gerçekleştirildiğini gösteren sistem kod imzalama olarak ön plana çıkıyor. Bu kodların zarar getirecek bir durum değil, aksine fayda getirecek bir durumu bildirdiğini gösteren bir SSL sertifikası olduğu da söylenebilir. Diğer SSL sertifikaları ile karşılaştırıldığı zaman birtakım farklılığı bulunmaktadır. Bu sertifikaya kapsamında şifreleme değil onaylama işlemi gerçekleştirilir. Onaylanmış olan kodlar ile birlikte ayrıca imzalanmış seçenek dahilindeki programlar, işletim sistemleri kapsamında herhangi bir bilinmeyen sağlayıcı uyarısını meydana getirmez. Bu çerçevede kod imzalama sertifikası nedir? sorusu kapsamında bu bilgi verilebilir. Bir diğer deyişle yasal prosedür işlemi altına SSL sertifikalarının güven içerisinde alınmasına fırsat tanımaktadır.

E-Posta Sertıfıkaları Nedır?

E-posta sertifikaları sayesinde E-posta içeriği kapsamında bulunan tüm seçenekleri imzalamak şansı elde edilebilmektedir. İmzalamak suretiyle gönderimi gerçekleştirdiğiniz posta seçenekleri sizin tarafınızdan onay alınarak yapıldığı bilinir. Bu sayede mail aracılığı ile gerçekleştirilen sahte işlemleri önüne geçme şansı yakalanmaktadır. Yapılan bu işlem kapsamında E-Posta Sertifikaları Nedir? sorusuna ithafen bu açıklama gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda karşılıklı şekilde gönderimi yapılan imzalar sayesinde, şifreleme sistemi ile şirket için yapılan mailler de güven içerisinde gönderilebilir.Bu işlem özellikle artı bir şifreleme desteği sağlar ve bu sayede herhangi bir dış kısımdan müdahale söz konusu olmaz. Önemli bilgiler şifrelenir ve başka kişilerin maili anlamlı bir seçenek dahilinde açmaları imkansız hale profesyonel bir çerçevede getirilir.

Sertifika Nasıl Alınır?

Web siteleri kapsamında güvenliğin ön plana alınmasını sağlayan en önemli etken SSL sertifikasıdır. Genel çerçevede Sertifika Nasıl Alınır? sorusu adına, internet sitesinin bulunduğu barınma hizmet seçeneği kapsamında; yani hosting bünyesinden alınır. İlk başlarda ‘http’ protokolü kapsamında çalışan site alım işlemi gerçekleştirildikten sonra ‘https’ güvenlik protokolü bağlamında işlem görmeye başlar. Bu sayede kişisel verilerden tutulsun tüm farklı site kapsamındaki bilgiler de yine özel bir şifreleme sistemi dahilinde bu sertifika bünyesinde koruma altına alınır. Bu yüzden bütün sitelerde genel çerçevede SSL sertifikası bulunmaktadır. Sitelerin yazılımını ve güvenliğini sağlayan SSL sertifikaları, 128 ya da 256 bit seçeneği dahilinde değerlendirilmektedir .

Ssl Sertıfıkası Ile Gönderılen Dığer Sertıfıkalar Nedır?

Domain adına gerçekleştirilen ve satın alınan SSL sertifikası ile birlikte, bunun yanında 3 ayrı sertifika daha verilir. Bunlardan biri intermediate CA sertifikası olarak bilinir. Bir diğeri ise comodo’nun kök CA sertifikası olarak ön plana çıkar. Belirli özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösteren bu sertifika çeşitlerinden sonuncusu ise yine 2. intermadiate sertifikası olarak bilinir. İşte bu sertifikalar kapsamında ssl sertifikası ile gönderilen diğer sertifikalar nedir? sorusunun cevabı verilebilir. Mutlaka satın alınan domain çerçevesinde bunu sertifikalar sunulur ve bir bütün olarak çalışma prensibi altında özel bir güvenlik desteği sağlar. Profesyonel bir şifreleme desteği veren SSL sertifikaları web siteleri için büyük bir önem taşır. Tabii en az bunun kadar yanında verilen 3 ek SSL sertifikasının da önemi çok büyüktür.

Ssl – Tls Nedır?

SSL bilgisayar üzerinde istemci ve server bağlantısı kurulurken, iki sistem arasında verilerin şifrelenerek güvenliğini sağlayan bir sistemdir. İnternet üzerinde verilerin daha güvenilir şekilde işlenebilmesi için SSL sistemi geliştirilmiş ve TLS adını almıştır. Kısacası, SSL-TLS nedir? sorusunun cevabı, internet kullanımında verilerin daha korunaklı hale getirilmesini sağlayan bir protokoldür. SSL ile TLS Arasındaki Farklar SSL ile TLS protokolleri genel olarak bakıldığında bir şifreleme programlarıdır. Aralarındaki farklar ise TLS, SSL protokolüne göre daha gelişmiş bir versiyondur. TLS, hem daha güncel hem de daha işlevli bir protokoldür. SSL protokolü TLS protokolüne göre ilkel durumdadır.Hangi Protokol Daha Güvenlidir? SSL ve TLS arasındaki farklara bakıldığında TLS protokolü daha güvenli bir sisteme dayanmaktadır. Çünkü, gelişmiş versiyonları sayesinde SSL protokolünde eksik olan noktalar TLS protokolü ile kapatılmaktadır.

5banner

Cpanel SSL Sertifikası Nedir?

İnternet kullanımının hızla artmasından sonra özellikle internet alışverişlerinde ve e-ticaret sitelerinde hem siteleri hem de müşterileri korumak amaçlı pek çok yöntem geliştirilmiştir. İnternet kullanımını ve veri korumasını ön plana çıkartan sistemler arasında gelişmiş versiyonu ile birlikte cpanel ssl nedir? sorusu da sıklıkla kullanıcılar tarafından sorulmaktadır. SSL sertifikaları genel olarak web sitesi yani verici alanı ile kullanıcı yani alıcı arasındaki tüm veri alışverişinin güvenli şekilde sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan, cpanel ssl sertifikaları da alıcı ve verici arasında güvenilir bir bağlantının kurulmasına yardımcı olmaktadır.

 

Cpanel sistemi bir hosting web sitesi üzerinde kontrol platformu olarak kullanıcılara hizmet vermektedir. Cpanel ssl sertifikası ile yapılan bu işlemlerde web sitesinin pek çok özelliğini sağlayabilir ayrıca site üzerinde kendi kontrollerinizi de sağlayabilirsiniz. Cpanel ssl sertifikasının en son sürümü ise WHM version58 cPanel & WHM’nin AutoSSL olarak tanıtılmıştır. Bu tanıtılan sürümler, bilgisayarda otomatik şifreleme özelliğini kullanarak, sertifikaların otomatik şekilde bilgisayarda güvenlik ağlarını oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.

 

Alan doğrulama ve web sitesi kontrol aşamasında tüm özelliklerini sergileyen Cpanel sertifikası, özellikle web sitelerinin adres kısmının güvenliğine çok dikkat etmektedir. Web sitesi üzerinden alan kontrolü yaparak, bilgisayar kullanıcılarının web siteler üzerinde daha çok kontrol sağlamalarına da yardımcı olmaktadır.

Cpanel SSL Sertifikasının İş Ortakları

Hosting kontrol platformu olarak bilgisayarlar ve web siteler üzerinde etkinliğini sürdüren Cpanel ssl sertifikaları şuanda 70 milyondan fazla kullanıcı bulan bir güvenlik alanıdır. Cpanel, web sitelerde otomatik olarak güvenliğin sağlanması ve kontrollerin otomatik şekilde yaptırılması için AutoSSL ile bir iş ortaklığı oluşturmuştur. AutoSSL, Cpanel sertifikasının yüksek sürümlerinin daha etkin kullanılması için 5.8 milyon sertifika üreterek, kullanıcıların web siteler üzerinde hakimiyet kurmasına yardımcı olmuştur.

 

Cpanel sertifika sürümlerinde geniş sertifikasyon sisteminin yanı sıra gün boyunca oldukça fazla sayıda web sitesinin güvenliğinin sağlanması da farklı ortaklıkların kurulmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle, gün içerisinde kullanıcıların giriş yaptığı 240.000’den fazla web sitesinin korunmasını sağlayarak, milyonlarca alan adının daha güvenilir bir hale getirilmesi amacı ile Comodo sertifika sağlayıcısı ile iş ortaklığı oluşturulmuştur.

 

Comodo sertifika genişletici sayesinde kullanıcıların koruma alanları daha fazla çevrelere ulaştırılmakta ve ziyaret edilen pek çok web site bu sertifikasyon oluşturucu sayesinde daha emniyetli bir hale getirilmektedir. Her geçen gün iş ortaklarını ve sürümlerini artırarak, genişleme gösteren Cpanel SSL programı, günümüzde güçlü bir veri giriş güvenlik sağlayıcısı olarak da kullanıcı bulmaktadır.

Cpanel ve AutoSSL Özellikleri

AutoSSL ile Cpanel sürümlerinin birleşmesi otomasyon alanında daha geniş çaplı bir güvenliğin oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Bu iki sistem sayesinde bilgisayarda tüm alan adları, oturum açma sunucuları ve ziyaret edilen web siteler Alan ismi Onaylı (DV) olarak bu sertifika programları sayesinde otomatik olarak korunaklı bir hale getirilmektedir. AutoSSL programı web siteleri emniyet altına almanın yanı sıra Cpanel sürümü ile birlikte kullanılarak, web sitelerinde pek çok alanın şifrelenmesinde de tercih edilmektedir.

 

Korunmayı bekleyen alanlar bu iki sürüm ile otomatik şekilde şifrelenmekte ve veri girişlerinde yüksek güvenlik önlemi alınmaktadır. Bu durum yalnızca bir kullanıcı olarak web sitelere giriş yapıldığında değil, aynı zamanda bir web sitesi sahibi olarak da tüm oturum açma ve web sitesi yönetme işlemlerinde de güvenlik açısından kolaylık sağlamaktadır. Kısacası, verilen hizmetlerin tamamı bir kullanıcı bilgisayarı ile bir web sitesi yöneticisi açısından aynı özellikleri göstermektedir.

 

AutoSSL programı Cpanel sertifikasyonları ile birleşerek, aynı zamanda süresi dolan sertifikaların da yenilenmesini sağlıyor. Bu açıdan, müddeti dolmuş olarak pasif durumdaki sertifikaları, güvenlik amacı ile tekrar kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bu sayede, kullanıcılar bilgisayarlarında yenileme işlemi yapmadıkları sürece dahi bilgisayarları her daim koruma altına alınıyor ve web site içerikleri emniyet kontrolünde bulunuyor. Kullanıcılar eğer bu hizmeti kullanmak istemiyorsa, sertifika içerisinde bulunan başlat ve unut sekmelerini kullanarak bu özelliği devre dışı bırakabilirler.

Cpanel SSL Avantajları Nelerdir?

Plesk, Direct Admin, Vdeck olarak sıralanan ve sitelerin güvenliğini sağlayan sistemler, günümüzde pek çok kullanıcı bulan Cpanel SSL programının en büyük rakiplerinden birisidir. Cpanel SSL programının hem kullanıcılara göre hem de rakiplerine göre sağladığı avantajlar, bu programın günümüzde daha fazla kullanıcı bulmasını sağlamıştır. Öncelikle, diğer kontrol programlarına göre gelişmiş bir sürüme bağlıdır. Bu sürümler, kullanıcı bilgisayarlarında izin verildiği sürece bazı özellikleri otomatik olarak yapmaktadır. Özellikle, sertifika yenileme, güncelleme, programlama gibi işlemlerin tamamı Cpanel SSL ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar bilgisayarların hem güvenliğini sağlamakta hem de güvenliklerini sürekli kontrol etmek zorunda kalmazlar.

 

Cpanel SSL programı pek çok kullanıcının yararına iş ortaklıkları kurarak, farklı işletim sistemlerinde de kendisini yer bulmayı başarmıştır. Özellikle, Linux işletim sistemini tercih eden kullanıcılar da Cpanel SSL programını rahatlıkla kullanabilmektedir. Diğer programlarda Linux işletim sistemi ile uyumun olmaması, Cpanel SSL programını tüm kullanıcılar açısında daha avantajlı hale getirmiştir.

 

Cpanel SSL sistemi yalnızca kullanma ve güvenlik açısından değil, aynı zamanda kullanıcılara sunmuş olduğu kaliteli hizmet olarak da günümüzde en çok tercih edilen sertifika programı haline gelmiştir. Kullanıcılar için programın kalitesi, kullanım kolaylığı ve oldukça basit şekilde yapılabilen kurulum işlemleri tüm kullanıcıların sertifika programları arasında tercih ettikleri bir özelliktir. Cpanel SSL programında güncellemelerin tamamı oldukça hızlı ve basit şekilde yapılmaktadır. Bu sayede, kullanıcılar bilgisayar üzerinde işlemlerine çok fazla ara vermeden, programlarını güncelleyerek, web sitelerde güvenliklerini pratik olarak sağlayabilmektedir. Hız konusunda da diğer programlara fark atan Cpanel SSL programı, pek çok işletim sistemiyle uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Cpanel SSL Hangi Alanlarda Kullanılır?

Cpanel SSL programı farklı pek çok alanda kullanıcılarına güvenlik ve emniyet işlemleri sunmaktadır. Özellikle, e-posta programları üzerinde pek çok kontrol program sayesinde sağlanabilir. E-postalarda filtreleme yöntemi kullanılarak, e-postalarda hesap eklenebilir, gerekli kısaltma ve güvenlik önlemleri sağlanabilir. Bu yönüyle güçlü bir veri güvenlik ve filtreleme programı olarak da kullanılan, Cpanel SSL programı genellikle e-postalar üzerinde daha çok iletişim kuran kullanıcıların tercihleri arasında bulunmaktadır.

 

Cpanel SSL programı web site sahiplerinin etkin şekilde kontrol mekanizmalarını gerçekleştirilmesine de yardımcı olur. Bu programla birlikte FTP hesapları doğru şekilde yönetilir, şifre değiştirme, veri analizi ve web sitelerdeki hata kodlarının okunması gibi işlemler web site yöneticileri sayesinde kolaylıkla yapılabilir.

 

Kullanıcı analizleri alanında da tercih edilen Cpanel SSL programı özellikle web site yöneticilerinin, site analizlerinde yardımcı olmaktadır. Siteye ne kadar giriş yapıldığına, tıklanma oranlarına, hangi sitelerden kullanıcıların yönlendirildiğine ve arama motorları ile ilgili kayıtlara tek tıklama ile ulaşılabilir. Bu sayede, site yöneticileri de daha aktif olarak web sitelerinde hem güvenlik hem de kontrol mekanizmalarını sağlayabilmektedir.

 

Cpanel SSL programı kullanıcı olarak da tüm web sitelere giriş işlemlerinin kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Özellikle, sıklıkla ziyaret edilen sitelerde güvenlik ve alan kullanımı şeklinde emniyet alanını güçlendiren program, kullanıcıların internet üzerinde herhangi bir veri hırsızlığına maruz kalmalarını da önlemektedir.

%d bloggers like this: