fbpx

Domain Whois Sorgulama

ALAN ADI WHOİS BİLGİSİ

Alanadınızı Arayın

Whois Bilgisi İçin Alanadınızı Girin

Whois Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

 • Whois Bilgisi Nedir?Whois bilgisi satın alınmış olan domain ismini, IPv4 veya IPv6 adresinin kime ait olduğunu gösteren kayıt türüdür. Domain whois bilgileri domain sorgulanırken aranan alan adının kime ait olduğu bilgileri gösteren kayıttır. Bu kayıt sayesinde domain ismini satın almak isteyen kişi ile iletişime geçilmesine yardımcı olunacağını unutmamak lazım.Bu bilgiler alınan domaini kayıt ettiren kişinin ya da firmanın bilgilerini, bu sahipliğin kime ait olduğunu, domain geçmişini, domain kayıt ve bitiş tarihlerini içerir. Bu bilgilerin eksiksiz doldurulması ICANN tarafından katı kurallar ile belirlenmiş.Whois bilgisi hatalı eksik veya yanlış doldurulmuş ise domain kayıtınız ICANN tarafından askıya alınacaktır. Bunun olmaması için servis dağlayıcılar alan adı tescil ettiren kimseye bilgileri yönetim panellinden düzenlemeye izin verir. Firma olarak Sunucuyeri’de whois bilgilerinin güncel olması için müşterilerine bilgilendirme e-postası atmaktadır.Whois Bilgisi Nasıl Sorgulanır?Aradığınız domainin whois bilgileri öğrenmek için alan adı arama kısmına istediğin domain ismini girildiğinizde domain uygun olup olmadığını görebilirisiniz. Arama sonucunuzda çıkan ekranda whois sorgulama butonuna tıklayarak domain ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
domain2

REGISTERER-REGISTRANT- PROVIDED

Almış oldugunuz domain adının kayıt edildiği firma bilgileri içeririz. Alan adı kayıt işlemini bizden yaptırdıysanız “SUNUCUYERİ INTERNET BILGISAYAR TURIZIM SAN. VE DIŞ TIC.LTD.ŞTI.” olarak görünecektir.

ADMINISTRATOR

Bu alan sahip oldunan web sayfasının yöneticisine ait bilgileri, bu domain adını ve web sayfasını satın alan kişinin bilgierini içermektedir. Alan adı trasfer işlemlerinde yetkili olan kişi veya kurumu gösteriri. Burada bulunan e-posta adresi alan adı sahibi kabul edilir.

TECNICAL CONTACT – CREATED

Bu alan ise domain veya web sayfası ile teknik konularla ilgilenmesi istenen kişinin ile iletişime geçilmesi için gerekli e-posta adresini bulundugu alandır. Created ise domain ilk alındıgı tarihi ve kullanılmaya başladıgı tarihleri gösteriri.

BILLING CONTACT

Domain adı ile ilgili yapılacak ödemeler ve fatura edilecek kişiyi belirmekte olup ödemler ile igili tüm sorumluga sahip olan kişiyi veya firmayı belirlemektedir. Burada bulunan bilgiler gercerli sayılacagından dolayı bilgilerin dogrulugu önemlidir.

DNS SERVER – NAME SERVER

Kullanmakta olduğunuz domain adınızın hangi sunucuya yönlendirilmiş olduğunu belirtir. Örneğin bu alanda ns1.titan.sunucuyeri.net ibaresini görüyorsanız alan adınızı sunucuyeri.com üzerinde bulunan bir sunucudur.

EXPIRES – EXPIRED

Almayı düşündüğünüz veya aldığınız domain adınızın kullanım süresi burada görünmektedir. Domain sürenizi kullanım zamanı bitmeden önce uzatmanız gerekmektedir. Aksi takdirde domain uzatma işleminizde istemediğiniz cezai yaptırımlara maruz kalırsınız.

Alan Adı ve Domain Trasfer Sırasında Bilmeniz Gerekenler

 • Whois Bilgisi Gizleme Nedir?Domain adınızın whois bilgilerini gizlenmesi 3.tekil şahıslar tarafından bilmesini önlemek için kullanılan bir servistir. Bu servisin başka bir amacı da yapmış olduğunuz yatırımlarınızın korumak, online kimlik bilgilerinizi güvence altına almak ve sizleri istenmeyen e-posta trafiğinden korumaktır.

  .TR uzantılı domainleriniz Whois bilgilerini gizleyemezsiniz bu tür domainler için bu işlem desteklenmemektedir.

   

  Whois Bilgisi Nasıl Gizlenir?

  Whois bilginizi gizlemek için size sunmuş olduğumuz kullanıcı dostu kontrol panelimizi kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Alan Adlarımı sekmesine girerek Alan Adımı Yönet kısmını girerek sağ kısımda bulunan eklentiler kısmına girerek ID (Whois Kimlik Bilgileri) Koruma eklentisini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Bu servisimiz size ücretsiz olarak hizmetinize sunulmuştur.

  Bu alandan tüm domainlerinizin Whois bilgilerini görebilir tüm alan adlarınız bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Unutmamız gerek bir başka konuda bazı yasal zorunluluk nedeni ile kimlik bilgilerinizin gizlilik garantisinin verilmediği olmalıdır. Bu nedenle nerden alırsanız alın domain sorgular iken yasalara uygun bir alan adı aldığınıza emin olun.

%d bloggers like this: