Tomcat Apache Hosting Nedir-

Tomcat Apache Hosting Nedir? Nasıl Çalışır?

             Apache nedir?

Tomcat Apache Hosting , çok sıkıntı çekmeden güvenli olarak web sitesi kurmaya olanak tanıyan ve dünyada ki internet sitelerinin yüzde 46’sına güç veren açık kodlu, bedava bir web yazılımıdır. Apache Software Foundation’un geliştirdiği, resmi adının Apache HTTP Server olduğu sistemdir. Web sitesi olanlara içeriklerini internet aracılığıyla yayınlama olanağı verir sağlar ve ismi de (web server) buradan gelir. En güvenilir ve eski olan web sunucusu Apache sürümünün ilkini 20 sene evvel yayınlamıştır.

Tomcat Apache Hosting Nedir-

Tomcat Apache Hosting Nedir-

Dosya sunucusu ile veritabanı sunucuları, eposta ile web sunucularından farklı bir sunucu yazılımı kullanmaktadır. Bunların hepsi fiziksel bir sunucuda depolanmış olan dosyalara erişimi sağlayabilirken mevcut olan dosyaları da farklı amaçlar için kullanabilmektedir. Sunucunun görevi web sitelerini internet üzerinden yayınlamaktır. Bunu yapabilmek için, sunucuyla istemci arasında bir köprü vazifesi görür. Kullanıcının isteği doğrultusunda sunucudan istenilen içeriği alarak internete ulaşımı sağlar.

Apache web sitesini çok amaçlı ve stabil olarak çalıştırmak için doğru bir seçim olmaktadır. Bazı göz önünde bulundurulması gereken dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin, trafiği yüksek olan web sitelerinde hız problemi ve çok aşırı yapılandırmalardan kaynaklı güvenlik problemleri oluşabilir.

Tomcat Apache Hosting Nedir-

Tomcat Apache Hosting Nedir-

Dezavantajlarının yanı sıra ücretsiz olması ve açık kaynak kodlu olması ticari amaçla kullanımlar için de uygundur. Diğer avantajları, stabil oluşu, güncellemesinin sıklığı, güvenlik yamalarının düzenli olması, esnekliği, çarpraz platform oluşu ve devasa bir büyüklüğe sahip olmasından her sorunda kolaylıkla destek bulunabilir. Eğer küçük ya da orta ölçekli bir web sitesine sahipseniz Apache kullanarak daha çok verim alınabilir, çünkü kurulumu daha kolay ve yeni başlayanların işini kolaylaştırmaya yardımcıdır.

 Apache ve Tomcat

İnternet programlanırken genellikle php dili kullanılır ve apache çoğu kişi tarafından bilinir. Tomcat de sık duyduğumuz bir java sunucusudur. Tomcat sistemi yine aynı şekilde Apache Software Foundation ile geliştirilmiş ve resmi adının Apache Tomcat olarak bilindiği bir web sunucusudur. HTTP sunucusu da olan fakat Java uygulamalarına destek veren Tomcat, farklı birçok Java spesifikasyonlarını işletebilir. Java uygulamalarında Tomcat özel olarak tercih edilirken, Apache çok daha genel amaçlı HTTP sistemleri kullanımı amacıyla oluşturulmuştur. Apache, uygun Apache modülleri ile de farklı yazılımlar ile beraber kullanılabilir.

Tomcat Apache Hosting Nedir-

Tomcat Apache Hosting Nedir-

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.