Datacenter Nedir

Datacenter Nedir? İşlevi Nedir?

Datacenter Nedir ? Kelime anlamı veri merkezi olan, datacenter; kısaca bünyesinde web sitelerini barındıran,  host ve hosting firmalarının bağlı bulunduğu yüksek teknoloji kalitesi ile sağlanan bir sunucu deposudur. Kısaca güvenlik açısından kurulan datacenter, verilerin depolanarak korunduğu sunuculardır. Datacenter merkezlerinde nem dengesinin makinelerin sağlığı açısından iyi ayarlanması gerekmektedir.

Datacenter Merkezleri

Datacenter’da Bulunan Sunucular.

Datacenter’da verileri barınan sitelere örnek olarak şunları verebiliriz:

  • sosyal medya siteleri
  • e-ticaret siteleri
  • forum siteleri
  • mobil siteler
  • haber siteleri

Datacenter Servisleri Nelerdir?

Datacenter merkezlerinin verdiği hizmetler ikiye ayrılır:

web siteniz için istediğiniz herhangi bir host firması ile anlaşıp, datacenter merkezlerinde yıllarca web sitenizi koruyabilirsiniz.

Co Location sistemi(server barındırma) Bu sistem ile aldığınız bir bilgisayar kasasını datacenter merkezine elden ya da kargo aracılığı ile iletirsiniz. Datacenter merkezleri size ait olan bu kasayı uygun bir rafa kaldırıp bağlantılarını yapar, yazılımlarını kurup aktif hale getirir. Evde de kurabileceğiniz kanaati taşıdığınız bu sistem, ev ortamlarında oldukça sağlıksız ve maliyetlidir. Datacenter merkezleri hız konusunda da size avantajlar sağlamaktadır

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.