Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain Transfer Nedir?  Nasıl Yapılır?

Domain yani alan adı transferi yapılırken nasıl bir yol izlenmesi gerekir? Domain, belirli firmalar tarafından tescil edilmiş alan adı demektir. Tescil edilmiş domain hesabı başka bir kişiye transfer edilebilir. Domain transferi aynı firma içerisinde başka bir hesaba transfer edilebileceği gibi çok farklı bir alan adı tescili yapan firmaya da transfer yapılabilir. Domain transferine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Transfer İşlemi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Transfer yapılırken ilk şart, domain transferi yapılacak olan hesabın kayın süresinin üzerinden en az 60 gün geçmiş olması gerekmektedir. Domain transferi yapılan olan hesabın posta adresine erişiminden emin olunması gerekir. Alan adı transferinde işlemler mail üzerinden yürütüleceği için e-posta hesabına erişimi olan kişiden onay istenir. Yani whois bilgilerinin aktif ve kullanılabilir olması şartı domain transferi için önemli bir adımdır.

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain transferi yapabilmek için işlem yapılacak domainin transfer kilidinin açık olması gerekir. Aksi taktirde transfer işlemi gerçekleştirilemez. Alan adı kilidinin açık olup olmadığını domain hesabını edindiğiniz firmadan öğrenebilirsiniz.

Transfer edilmek istenen domain askıda, bekleme ya da silinme modunda kesinlikle olmamalıdır. Transfer işlemi yalnızca aktif durumda olan alan adları için yapılabilir. Ayrıca transferin gerçekleşebilmesi için domainin kayıt süresinin dolmasına da en az 45 gün kalması gerekmektedir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Transfer İşlemi Kaç Günde Tamamlanır?

Domain transfer işlemleri 5 gün ile 3 hafta arasında sürebilmektedir. Bu sürenin sonunda alan adı başarılı bir şekilde transfer edilmiş olur. Öte yandan transfer işlemi yapmak istenilen domainin temin edildiği firmaya herhangi bir borç durumu olmaması gerekmektedir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Transfer İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Domain transferinde ilk aşama alan adının kayıtlı olduğu firmadan domain transfer kodunun alınmasıdır. Kontrol panelinde yer alan transfer kodu gönder seçeneğini kullanarak işlemler başlatılır. Domain transfer sözleşmesi dikkatli bir şekilde okunup kabul edildikten sonra mail hesabına gelecek olan onay kodu da onaylanmalıdır. Transfer onay kodu en geç beş gün içerisinde onaylanmak zorundadır. Bu süre aşılırsa işlem iptal edilir ve yeni bir kod almak için başvurmak gerekir. Bütün bu şartlar yerine getirilince domain transfer işlemi başlamış olur ve en geç üç hafta içerisinde alan adı transferi gerçekleşir.

Domain Transfer Nasıl Yapılır

Domain Transfer Nasıl Yapılır

About İbrahim Berkay

2000 yılında bilgisayar programcılıpı fakültesinden mezun olduktan sonra sektörde çeşitli bilişim firmaları ve kurumsal yapıların bilgi işlem departmanlarında hizmet verdikten sonra 2013 yılından bu zamana kadar sunucuyeri firmasında sistem mühendisi olarak çalışmaktayım.