Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel sunucu,  istemci ismi verilen başka bir program tarafından yapılan tüm istemlere yanıt verebilen bir bilgisayardır. Ayrıca bir ağdaki merkezi kaynaktan istenilen hizmetlere ulaşımı bile idare eder. Sunucular bilgileri istemcilere gönderen modelin bir parçası olarak çalışılmaktadır. Böylelikle sunucunun amacı olan bilgiyi paylaşma ve kaynakları vermektir. Buradan tüm internetin istemci-sunucu modeli olduğunu anlayabiliriz. Bu modelde milyonlarca sunucu internete bağlı olarak dünyanın her yerinde hiç durmadan çalışmaktadır.

Konuyu biraz daha açıklayıcı olarak anlatmak gerekirse, fiziksel sunucu (dedicated server) bir bilgisayar ağının isteklerini ve hizmetlerini yönetebilmek için ayrılmış bir bilgisayardır. Örneğin, bazı ağlarda kullanılan bilgisayarın iletişimlerini kontrol edip düzene sokmak, yazıcı kaynaklarını yönetmek için fiziksel sunucular kullanılır. Yalnız bazı durumlarda ağları yönetmek için sunucu yerine sunucu görevlerini yerine getiren bir bilgisayarda tahsis edilip bu bilgisayarın sunucu (server) gibi çalıştırıldığı da olmaktadır. Normal masa üstü bilgisayar ile sunucu arasındaki en önemli farklar sunucuların 7/24 kesintisiz hizmet verecek donanıma sahip olması ve kullanılan işletim sistemi gelmektedir.

Hosting sektöründe ise özel fiziki sunucu genellikle kiralanmaktadır. Sunucuyu kiralayan kişi web sitesi barındırmak dışında sunucuyu mobil uygulamalar içinde tercih edebilmektedir.

fiziksel_sunucu_nedir_2

Fiziki Web Sunucu (Dedicated Server)

Bazı sunucular yalnızca tanımlanmış görevleri için kullanılır. Örnek olarak bir program sunucusu web sitesi barındırma işlemini gerçekleştirebilir. Başka bir deyişle ağ kullanıcıları bu bilgisayar programının kopya verisini bilgisayarlarına yüklemelerine gerek kalmadan çalıştırarak kullanabilirler. Web sunucuları siteyi kolayca host edebilirler. Dosya sunucuları ise klasörleri ve dosyaları bir ağ içerisinde paylaşırlar. Sunucular sürekli olarak istenilen hizmetleri verirler ve bu sebeple birçok sunucu kesinlikle kapatılamaz. Kapatılan sunucular hizmet dışı olacağı için ağ kullanıcılarının ve firmaların büyük meseleler yaşamasına neden olur. Firmalar için büyük ehemmiyet taşıması sebebiyle işletme sunucularının kusur oranı en az olan özel ekipman bileşenleriyle kurulması gerekir. Dedicated Server ile sunucu yönetiminde yüksek performansı yaşayın.

Fiziki Sunucu Görevleri

Fiziki sunucular hem donanımsal, hemde yazılımsal kapasiteleri ve farkları ile genelde kullanıldıkları ağlarda aşağıdaki işlemlerin tümünü yapabilme olanaklarına sahiptir.

İşletim sistemi güncellemeleri
Uygulama güncellemeleri
Sunucu izleme
SNMP donanım izleme
Uygulama izleme
Uygulama yönetimi
Güvenlik duvarı hizmetleri
Anti-spam yazılımı
Antivirüs güncellemeleri
Güvenlik denetimleri
DDoS koruması ve hafifletme
İzinsiz giriş tespiti
Yedekleme ve geri yüklemeler
Olağanüstü durum kurtarma
DNS barındırma hizmeti
Yük dengeleme
Veritabanı yönetimi
Performans ayarı
Yazılım kurulumu ve yapılandırması
Kullanıcı yönetimi
Programlama danışmanlığı

Sunucu Barındırma

VDS Sunucu Nedir?

VDS sunucu sistemi üzerinde birbirinden bağımsız olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındıran kullanım tasarrufunun kullanıcının olduğu özel bir sanal sunucu hizmetidir. Bilgisayar cihazlarının Hardware denilen fiziksel kaynaklar açısından çok fazla gelişmiş olması virtualization programlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Virtualization programı ile ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara sunucuya çok rakamda bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşır. Mesela 8 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 2 GB ram kullanan 10 bilgisayar kolaylıkla kurulabilir.

Ucuz VDS Sunucu Paketlerimizi İncelediniz Mi?

vds_sunucu_nedir_2

vds_sunucu_nedir_2

Fiziki Sunucu ile Sanal Sunucu Farkı

Fiziksel sunucu ile sanal sunucular arasında birçok fark vardır. Sanal sunuculardan değişik olarak Fiziksel Sunucular da teçhizat paylaşımı yapılmaz. Size özel sunucu satışı yapan işletmelerin kiraladığı sunucu tipidir. Sıradan web hosting paketlerini satın aldığınızda bağlandığınız server’da birçok site barındırılır. Başka bir deyişle fiziksel sunucular hosting şirketleri tarafından sunulan ekipmanlar üzerinden gerçekleşir. Bu vaziyet bazı meseleler yaratır. Web sitelerinin geç açılmasına neden olur veya kullandığınız trafik hosting kolileri için fazla gelebilir. Bu vaziyette çözümleri üretebilmek ehemmiyetlidir. Bu nedenle kurumsal şirketlerle çözümler üretmek zorundasınız.

fiziksel_sunucu_nedir_1

Dedicated Server Paketlerimiz

Model Cpu Ram Hdd Ip V4 Hat Fiyat
HP DL380 GEN9 -1 1 X E5-2620V4 CPU 16 GB DDR4 3 x 300 GB SAS /29 200 Mbit $130,00 /Ay Satın Al
HP DL380 GEN9 – 2 1 X E5-2620V4 CPU 32 GB DDR4 4 x 300 GB SAS /29 200 Mbit $180,00 /Ay Satın Al
HP DL380 GEN9 – 3 1 X E5-2620V4 CPU 64 GB DDR4 8 x 300 GB SAS /29 200 Mbit $280,00 /Ay Satın Al
HP DL380 GEN9 2 X E5-2620V4 CPU 16 GB DDR4 3 x 300 GB SAS /29 200 Mbit $150,00 /Ay Satın Al
HP DL380 GEN9 2 X E5-2620V4 CPU 32 GB DDR4 4 x 300 GB SAS /29 200 Mbit $200,00 /Ay Satın Al
HP DL380 GEN9 2 X E5-2620V4 CPU 64 GB DDR4 8 x 300 GB SAS /29 200 Mbit $310,00 /Ay Satın Al

Fiziksel sunucu paketlerimiz yanında satın alabileceğiniz ekstra özellikler için lütfen Dedicated Server sayfamızı inceleyiniz.

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.