micrososft-windows-server

Windows Sunucu Nedir Nasıl Çalışır ?

Windows sunucu nedir  bilgisayar ağlarında ve öbür ağ bileşenlerinin ulaşabileceği, kullanımına veya paylaşımına uygun kaynakları barındıran bilgisayar ünitesidir. Bir ağda birden fazla sunucu ünite bulunabilir. Karşı istemci ise Client’dir. Paylaşımlı barındırma işleminde bir sunucuda birçok alan domain işlemi mevcut olabilir. Co Location ise kendi sunucunuzu özel hazırlanmış bilgi merkezlerinde yüksek süratte hizmet irtibatı ile kullanıma açmanızı sağlar. Dedicated server, sunucu teçhizatı ve irtibatı dahil tüm hizmetlerin sunucuyu kullanan birey veya şirket tarafından karşılanmaktadır. Hosting ise emin rakamda alan domain, disk ve bandwidth hudutları ile kullanıcıya sunulur. Paylaşımlı veya atanan sunuculardan farkları, reseller sunucuların daha çok sunucu hizmetini bir şirketten alıp, alıcılarına dağıtım yapan vasıtayı minik şirketlere hitap ediyor olmasıdır. Tüm sunucu çeşitlerinin Windows türevleri kesinlikle mevcuttur.

windows sunucu nedir

windows sunucu nedir

Windows Sunucu Nasıl Kurulur?

Windows işletmesi tarafından Windows NT ile işleme başlayabilen sunucu işletim sistemlerine vakitle Windows 2000 Server, Windows 2008, Windows 2012 ve Windows 2016 Server 1 ilave edilmiştir. Kullanıcılar Windows işletim sistemine sahip bir sunucudan yararlanmak istediklerinde, Microsoft Windows işletmesine lisans fiyatı ödemeleri de gerekmektedir. Bu fiyatlar genellikle sunucu hizmetini sağlayan şirket tarafından karşılanarak, son kullanıcının aylık ödeyeceği gidere dahil edilmektedir. Windows tabanlı sunucular, özellikle ASP gibi Windows işletim sistemine has programlama dilleriyle geliştirilen uygulamalar için kullanılmaktadır. RedHat ve SUSE dağıtımları sunucu pazarında kendilerini çok fazla geliştirmiştir. Linux tabanlı sunucu sistemleri ise linux işletim sisteminin atanmış kaynak kodlu ve fiyatsız olması sebebiyle genellikle daha düşük maliyete sahiptir. Ayrıca sunucuların hangi emelle kullanılacağı da ehemmiyetlidir.

windows sunucu nedir

windows sunucu nedir

 Windows Sunucu Sistemin Enerji Tüketimi

2010 seneyi ise sunucular A.B.D.’deki enerji tüketiminin %2.5’inden mesullerdir. %2.5’lik başka bir hisse de sunucuları soğutmak için kullanılan soğutma sistemlerini parçalamıştır. 2010 senesinde yapılan araştırmalara göre, şayet enerji tüketimleri böyle devam ederse 2020 senesine kadar sunucuların dünya genelinde kullandığı enerji oranı, hava erişimine bölen enerji oranından daha fazla olacaktır. Sunucu bilgisayar İngilizce: Host Computer, nitelikli ekipman teçhizatları ile oluşturulan ve sunucu olarak kullanılan bilgisayarlardır. Tıpkı şahsi bilgisayarlar modelleri gibi sunucu bilgisayarlar bile monitör, CD yazıcı, sistem birimi, mouse ve klavyeden oluşmaktadır.

Sunucu Yeri Hosting Paketleri‘mizi incelediniz mi?

About Yüksel Gürdamar

2003 yılından bu zamana kadar bilişim sektöründe hizmet vermekteyim. Birden fazla bilişim firmasında bilgi işlem sorumlusu pozisyonunda görev yaptıktan sonra 2009 yılında sunucuyeri firmasını ilk temellerini atarak bugün itibariyle 11 yıllık bir markanın hosting alanında hizmet sağlamasanın gururuyla sektörde kalite ve uygun fiyat politikasını ilke edinip firmamız adına kullanıcılarımıza daime kesintisiz bir erişim sunmak için çalışmaktayım.