DNS Nedir? Nasıl Değiştirilir?

DNS Nasıl değiştirilir? Çeşitli nedenler yüzünden web sitenizin barındığı host firmasından başka bir host firmasına taşımak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenler; kendi domaininizin kalitesinden memnun kalmayıp, daha kaliteli bir host hizmeti alma isteğiniz, web sitenizde meydana gelen bulunduğunuz host firmasına ait teknik destek ekibinin yetersiz kalması gibi pek çok sebebe bağlanabilmektedir.

Yeni hosting firmanızı titiz araştırmalar sonunda inceleyerek bulduktan sonra, web sitenizin yedeklerini veri kaybına uğramaya dikkat ederek alıp, yeni hosting firmanıza eklediniz. Şimdi sırada domain transferi konusundaki son işlem olan web sitenize ait dns değişikliğe gelmektedir. kesintiler,

DNS Nasıl Degistirilir

DNS değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususular

DNS Değişikliği

Web sitesi ile ilgili host firması değişikliği yaptıktan sonra son aşama dns değişikleridir. Dns değişikliklerini şu şekilde yapabilirsiniz:

Web sitenizin domain transferini yaptıktan sonra yeni host firması aracılığı ile size iki adet dns verilir.Bu yeni dnsler; dns1 ve dns2 olarak adlandırılır.

Eski hosting hesabınızın bulunduğu  sitede müşteri giriş paneline geçerek, domain hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

DNS Nasıl Degistirilir

Eski hosting firmasına ait bulunan dns1 ve dns2’yi silerek elinizde bulunan yeni host firmanıza ait dns1 ve dns2 yi kopyalayarak yapıştırıyorsunuz.

Yeni dns’ler kopya yapıldıktan sonra değişikliği kaydet butonuna basarak, yaptığınız değişikliği güncelleyeceksiniz.

Dns değişiklikleri dört saat ile on iki saat arasında tamamlanmaktadır.

Dnslerinizin değişim raporlarını domain sorgulama ya da whois hesabı aracılığı ile alabilirsiniz. Bir önceki yazımız olan DDOS Saldırı başlıklı makalemizde DDOS saldırı, Host Firması ve Teknik Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir

DNS Nasıl Degistirilir

About İbrahim Berkay

2000 yılında bilgisayar programcılıpı fakültesinden mezun olduktan sonra sektörde çeşitli bilişim firmaları ve kurumsal yapıların bilgi işlem departmanlarında hizmet verdikten sonra 2013 yılından bu zamana kadar sunucuyeri firmasında sistem mühendisi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yaz