fbpx

Cpanel Fiyatlarındaki Büyük Artış

Cpanel fiyatlarındaki büyük artışla birlikte hosting firmalarının lisans maliyetleri aşırı derecede yükseldi. Öncesinde fiziksel sunucu için 30 – 35$ olan lisans ücretlerinde 100 alan adına kadar 45$ olması ve her ekstra hesap için 0.20$ lisans ücreti ilave edilmesi şok etkisi yarattı.

Cpanel firmasının resmi sitesinde yeralan ve yayınlanan fiyatlarla karşılaşan firmalar açık kaynak kodlu alternatifler üzerinde düşünmeye başladı. Bunun yanında en büyük alternatifler ise Plesk ve Direct Admin panellerine geçişi düşünenlerin sayısı da oldukça fazla.

Direct Admin için sınırsız lisans seçeneği de mevcut. Aniden açıklanan bu fiyat artışı zarar etmek istemeyen yöneticiler için sıkıntılı bir süreç gibi görünüyor. En azından bir ay önce duyurulması gerektiğini söyleyen bir çok kullanıcı var.

cpanel vs plesk

Cpanel Fiyat Artışının Sonuçları

Sebeplerin en başında ise fiziksel sunucularda binlerce hesap olması. Sonucu is Cpanel lisans fiyatlarındaki büyük artışla beraber bu tür fiziksel barındırma sunucularının lisans maliyetlerini hesapladığımızda öncesinde 35$ ödeyen firmalar yeni sistemde 225$ ödemek zorunda kalacak.

Yaygın olan görüşlerden biride şu: ‘Cpanel intihar mı ediyor yoksa alternatiflere mi zorluyor?’ Buycpanel gibi büyük dağıtıcılarda ise henüz fiyat artışı görünmüyor. Bu durumda akla şu soruyu getirebilir:

‘Bayilerden satın almak zorunda mı kalacağız?’.

Leave a Reply

Your email address will not be published.