fbpx

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu Nedir?  Fiziksel sunucu istemci ismi verilen başka bir program tarafından yapılan tüm istemlere yanıt verebilen bir bilgisayar veya yazılımdır. Ayrıca bir ağdaki merkezi kaynaktan istenilen hizmetlere ulaşımı bile idare eder. Sunucular bilgileri istemcilere gönderen modelin bir parçası olarak çalışılmaktadır. Böylelikle sunucunun amacı olan bilgiyi paylaşma ve kaynakları vermektir. Buradan tüm internetin istemci-sunucu modeli olduğunu anlayabiliriz. Bu modelde milyonlarca sunucu internete bağlı olarak dünyanın her yerinde hiç durmadan çalışmaktadır.

fiziksel_sunucu_nedir_2
fiziksel_sunucu_nedir_2

Bazı sunucular yalnızca tanımlanmış vazifeler için kullanılır. Misal olarak bir program sunucusu web uygulamalarını host eder. Başka bir deyişle ağ kullanıcıları bu bilgisayar programının kopya verisini bilgisayarlarına yüklemelerine gerek kalmadan çalıştırarak kullanabilirler. Web sunucuları siteyi kolayca host edebilirler. Dosya sunucuları ise klasörleri ve dosyaları bir ağ içerisinde paylaşırlar. Sunucular sürekli olarak istenilen hizmetleri verirler ve bu sebeple birçok sunucu kesinlikle kapatılamaz. Kapatılan sunucular hizmet dışı olacağı için ağ kullanıcılarının ve firmaların büyük meseleler yaşamasına neden olur. Firmalar için büyük ehemmiyet taşıması sebebiyle işletme sunucularının kusur oranı en az olan özel ekipman bileşenleriyle kurulması gerekir.

fiziksel_sunucu_nedir_3
fiziksel_sunucu_nedir_3

VDS Sunucu Sistemi Nedir?

VDS sistemi üzerinde birbirinden bağımsız olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındıran kullanım tasarrufunun kullanıcının olduğu özel bir sanal sunucu hizmetidir. Bilgisayar cihazlarının Hardware denilen fiziksel kaynaklar açısından çok fazla gelişmiş olması virtualization programlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

vds_sunucu_nedir_1
vds_sunucu_nedir_1

Virtualization programı ile ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara sunucuya çok rakamda bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşır. Mesela 8 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 2 GB ram kullanan 10 bilgisayar kolaylıkla kurulabilir.

vds_sunucu_nedir_2
vds_sunucu_nedir_2

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel Sunucu ile sanal sunucular arasında birçok fark vardır. Sanal sunuculardan değişik olarak Fiziksel Sunucular da teçhizat paylaşımı yapılmaz. Size özel sunucu satışı yapan işletmelerin kiraladığı sunucu tipidir. Sıradan hosting kolilerinden satın aldığınızda bağlandığınız server’da birçok site barındırılır. Başka bir deyişle fiziksel sunucular hosting şirketleri tarafından sunulan ekipmanlar üzerinden gerçekleşir. Bu vaziyet bazı meseleler yaratır. Web sitelerinin geç açılmasına neden olur veya kullandığınız trafik hosting kolileri için fazla gelebilir. Bu vaziyette çözümleri üretebilmek ehemmiyetlidir. Bu nedenle kurumsal şirketlerle çözümler üretmek zorundasınız.

fiziksel_sunucu_nedir_1
fiziksel_sunucu_nedir_1