FreeBSD Kurulumu

FreeBSD KURULUMU AŞAMLARI

FreeBSD Kurulumu sunucu ve kişisel bilgisayarlar için geliştirilmiş Unix tabanlı açık kaynak koduna sahip bir işletim sistemi türüdür. Bu işletim sistemini kurmak için öncelikle işletim sistemine ait iso dosyasını adresinden indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu iso’yu kuracağınız makineye mount etmelisiniz. İsonuızu makinenize mount ettikten sonra makinenizi aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra kurulum ekranı karşınıza gelecek burada enter tuşuna basmanız otomatik olarak boot başlayarak ve kurulum ekranına geçmiş olacaksınız.

Bu akranda karşınıza FreeBSD kurulumu için  3 seçenek çıkacaktır;

Install- bu işletim sistemini kurmanız için seçilir,

Shell- bu komut sizin komut sistemine geçemenizi sağlar

Live CD- ise kullanmakta olduğunuz ISO veya CD’nizin sağlıklı olup olmadığını test etmek için kullanılır.

Biz burada yeni bir kurulum yapacağımız için “Install” kısmını seçerek enter dememiz yeterli olacaktır. Bu kısmı seçmek için klavyenizin yön tuşlarını kullanabilirsiniz.

FreeBSD kurulumu sırasında Install tıkladıktan sonra karşımıza klavye ayarlarının yapılacağı ekran gelecek. Bu ekranda “yes” diyerek ayalarımızın yapacağımız kısma geçiş yapacağız. Bu ekranda “Turkish ISO-8859-9” seçeneğini seçiyoruz ve ok seçeneğini işaretleyip enter tuşuna basıyoruz.

 

FreeBSD Kurulumu esnasında klavye seçimimiz bittikten sonra ise makinemizi için gerekli olan “hostname” kısmını set ediyoruz. Bu işlemi şimdi yapmak sizleri daha sonra bu işlem için zaman ayırmanıza gerek duymamanız için önemlidir. Bu sayede kurmuş olduğumuz işletim sisteminin de görünen adını ayarlamış olacağız.

Bu kısımda ise sizler için gerekli olan FreeBSD seçenekleri karşınız gelecektir bu bölümde gerekli olanları işaretleyiniz. Bu bölümde sizlere dokuman yönetimi, oyun sunucusu, port seçimi ve sistem kodlarından hangisi kullanacağınızı belirlemenizi istiyor. Bu tercihler tamamı ile sizin kurmak istediğiniz sunucu özelliğine göre ayarlamanız gerekmektedir.

 

FreeBSD DİSK YAPILANDIRMASI;

FreeBSD Kurulumu sırasında bir sonraki bölüm ise disk yapılandırma bölümüdür. Bu bölümde kurulumunuz için gerekli olan disk yapılandırmanızı yapabilirsiniz. Bu bölümde “Guided” yani otomatik disk yapılandırma, “Manual” bu bölüm ise disk yapılandırmanızı size bırakmaktadır, “Shell” ise bu işlemi kod sistemi ile yapabileceğiniz bir seçenektir. Biz kısmı otomatik olarak yapabilirsiniz. Bu sayede sistemin kendisi için belirleyeceği kaynakları kulanmış olursunuz ama manuel olarak yapmak isterseniz bu bölümde diskinizin “boot” alanını “/” kök dizin boyutunu ve istiyor iseniz “swap” kısmını ayarlamanız gerekmektedir. Bu bölüm aslında Centos7 kurulumundaki disk yapılandırma kısmı ile aynı tür özellikleri göstermektedir. Centos7 kurulumu yazımızdan bulunan disk yapılandırma bölümünden yararlanabilirsiniz.

“Entire Disk” dediğimizde FreeBSD karşımıza otomatik olarak şekillendirilmiş disk alanamızı gördüğümüz kısım gelmekte. Bu bölümde “Finish” diyerek disk yapılandırmamızı bitiriyoruz. Ve “Commit” diyerek disk bölümlendirme işlemini tamamış oluyoruz.

 

FeerBSD “root” ŞİFRESİ OLUŞTURMA;

Disk yapılandırmasından sonra bizde FreeBSD yükleyecegimiz sunucuya bağlanacağımız root kullanıcı şifresini belirlememiz gerekmektedir. Şifre belirleme esnasında Türkçe karakter kullanmamız gerekmektedir. Bu işlen daha sonra birçok sorunu ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Bu işlemden sonra FreeBSD sistem gereksinimleri ve kernel gibi kulanılacak uygulamalar kuruluyor. Bu işlem bitene kadar bekleyeceğiz.

 

 

NETWORK YAPILANDIRMASI;

Daha sonara ise bize FreeBSD için gerekli olan network yapılandırmanızı ayarlayacağız. Bunun için IPv4 için “Yes” diyoruz. Bu işlemin ardından bize “DHCP” kullanmak isteyip istemediğimizi soracak genel olarak bu tür sunucularda IP adresleri manuel olarak vermek her zaman için daha iyidir. Bu sayede sunucunuza erişiminiz daha kolay olacaktır.

DHCP kısmını “No” ile işaretlediğimizde karşımıza IP adreslerimizi gireceğimiz bölüm gelecektir. Bu bölüme “IP Adresi”, “Subnet Mask” ve “Gateway” adreslerini girmemiz gerekiyor. Bu işlemden sonra IPv6 kullanacaksak onunla ilgili bilgileri girmemiz gerekiyor kullanmayacaksak bu kısmı da “No” ile işaretleyerek geçiyoruz.

Daha sonra “DNS” ayarlarımızı yapmamız gerekiyor. Bu sunucumuzun internete çıkışını sağlamış olacağız. Biz burada genel olarak Google DNS’lerini kullandık sizler istediğiniz her hangi bir DNS yapısını kullanabilirsiniz.

BÖLGE VE DİL AYARLARI;

FeeBSD kurulumu esnasında network yapılandırmamızı bitirdikten sonra sizlere bulunduğunuz bölge ayarlarımızı yapmamızı isteyecektir.

Bu işlem için aşağıda gördüğünüz şekilde yapabilirsiniz.

Bölgesel ayarlarımızı bitirdikten sonra sıra geldi sunucumuz için gerekli olan bağlantı ve diğere ayarları yapmış oluyoruz. Biz genel olarak bu sunuculara “sshd” ile bağlandığımız için bu kısmı aktif ediyoruz. Yaptığımız configuration kaydediyoruz.

Daha sonra eğer bir kullanıcı ekleyeceksek bu bölümde kullanıcı ayarlarını yapıyoruz aksi takdirde bu bölümde her hangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

 

FreeBSD AYARLARININ KAYDEDİLİP KURULUMUN TAMAMLANMASI;

Daha sonra “Exit” diyerek kurulumun ayarları kaydediyoruz. Bize daha sonra manuel configuration  yapmak isteyip istemediğimizi soruyor. Biz “No” diyerek bu kısmı geçiyoruz. Ve kurumuzun tamamen bitmesi için “Reboot” diyerek sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

FreeBSD “SSHD” GİRİŞİNİ AKTİF ETME;

FreeBSD kurulu olan sunucumuzu yeniden başlattıktan sonra belirlediğimiz root şifremiz ile giriş yapıyoruz ve “ee /etc/ssh/sshd_config” kodunu yazarak enter tuşuna basıyoruz.

Karışımıza gelen ekranda yön tuşları ile aşağı doğru inerek “#PermitRootLogin no” yazılı alanı bulunuz ve bu bölümü başında bulunan “#” işaretini siliniz ve sonunda bulunan “no” yazısını “yes” olarak değiştiriniz. Bu işlemden sonra bu bölüm “#PermitRootLogin no” şu şekilde değişmiş olacak “PermitRootLogin yes” bu işlemden sonra bir kere ”Esc” tuşuna basınız daha sonra iki defa art arda “Enter” tuşuna basınız. Bu işlemden sonra ekranda # bölümüne geçecektir. Budan sonra “Reboot” yazarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz ve kurulumu tamamlamış oluyor.

FeeBSD kurulumu muz bitmiştir elimizden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştık diğer yazılarımızda görüşmek üzere.