fbpx

WordPress Hosting Nedir ?

WordPress Hosting Nedir ?

WordPress Hosting Nedir? Neden Tercih Edilir? 

WordPress hosting nedir? Genellikle göz ardı edilen fakat WP sitelerin ilk tercihi olması gereken konulardan biridir. Teknik olarak WP için hazırlanan host paketleri, WP sitelerin stabil ve hızlı çalışmasında büyük fayda sağlar. Buna paralel olarak sorunsuz ve hızlı isteleri Google gibi arama motorlarının ödüllendirdiğini de düşününce seo içinde oldukça önemlidir. Yani kaliteli bir wordpress host seo puanını da arttırabilir. VPS, Dedicated planları gibi pek çok wordpress hosting seçenekleri bulunmaktadır. Bu makalede internet siteniz için wordpress host satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Host konusuna yeni başlıyorsanız öncelikle hosting nedir sayfamızı ziyaret etmenizde fayda vardır.

WordPress Hosting Sistemi İçin Gereksinimler

WordPress’in özelliklerinin başında sunucuya fazla yük bindirmemesi yani hafif olması gelmektedir. Bir diğer özelliği ücretsiz olması dışında neredeyse tüm barındırma seçeneklerinde (Windows/Linux) çalışabilir. Güncel wp sürümünün günümüzde istediği sistem gereksinimleri PHP versiyon 7, MySQL versiyon 5.7 veya daha üstüdür. Eğer satın aldığınız hosting bu özelliklere sahipse kolay bir şekilde WordPress sitenizi kurup yayına alabilirsiniz. WordPress ünlü bir marka olduğu için bütün internet Hosting firmaları WordPress için tek tıklama ile kolay bir kurulum sistemi kullanırlar.

WordPress Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik ve hız wordpress hosting seçimi yaparken göz önüne almanız gereken önemli etkenlerdir. Fakat düşünmeniz gereken en önemli etken size uygun olan seçimdir. WordPress Hosting satın almadan önce ihtiyaçlarınızı değerlendirmeli ve bu işlemde bir paket satın almanız gereklidir. Yukarıda anlatıldığı gibi VPS, Dedicated gibi farklı türde internet barındırma seçenekleri mevcuttur. Hangisinin sizin için en iyi çözüm olduğunu anlamak için bu seçeneklere bir göz atın.

Kendinize bir web sayfası kurmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

  • Alacagınız hosting paketin Linux bir işletim sistemi üzerinde kurulu olduğuna emin olmanız.
  • Disk kapasitenizin azami 1 GB olması sizin için iyi bir seçim olacaktır.
  • Almış olduğunuz üründe mutlaka 1 adet MySQL veri tabanı olduğuna emin olunuz.
  • Kontrol paneli olarak size cPanelin sunulan hostingleri seçiniz.
  • Aylık limitinizin 10 GB altında altın da olmaması önemlidir.
  • Bunları dışında en önemli unsur ise WordPress kurulumunuzun otomatik olarak yapılabilir olması sizler için çok iyi olacaktır.

Paylaşımlı WordPress Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting sistemi WordPress’e yeni başlayan kullanıcılar tarafından tercih edilen en tanınmış host paketlerindendir. Yeni kullanıcılar için hesaplı ve açıkçası çok iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Paylaşımlı hosting sistemi büyük bir sunucuyu bir çok siteyle paylaştığınız alandır. Aynı sunucu içinde çok sayıda siteye barınır ve bu sayede hosting firması çok uygun bir fiyatlar ile hosting paketlerini satabilir. Tüm sağlayıcılar arasında paylaşımlı hosting sistemi ile gördüğümüz en büyük yalan sınırsızlık özelliğidir. Aslında sınırsız diye bir şey kesinlikle yoktur. Sınırsız derken hala aktif kullanım kısıtlamalarına sahip olursunuz. Siteniz önemli ölçüde server yükü almaya başlarsa, hesabınızı yükseltmeniz için öneri yapabilirler.

Ücretsiz WordPress Hosting Var Mıdır?

Ücretsiz hosting hizmeti birçok yerde mevcuttur, forum sitelerinde ücretsiz wordpress hosting olarak aratırsanız bulma imkanınız yüksektir. Yalnız bedava wordpress hosting hizmeti veren tüm firmalar bunun karşılığında farklı dayatmalar isterler. Banner reklamı bunların başında gelmektedir. Diğer yandan sunulan kaynaklar, trafik, web alanı, donanım vs oldukça kısıtlıdır. Bunun sonucu olarak 5-10 lira kar etmeyi düşünürken daha büyük zararlara uğrayabilirsiniz.